Tuščio lizdo sindromas: kaip susidoroti su vaikų savarankiškumu?

Atėjo metas, vaikai užaugo ir dabar išeina kurti savo gyvenimo. Tai svarbus gyvenimo etapas, kuris gali sukelti įvairių jausmų. Su jais susidoroti nėra lengva. Nors vyrauja nuomonė, kad tuščio lizdo sindromą patiria tik moterys, tai visiškai netiesa.

Taigi kaip elgtis, kai vaikai palieka namus?
Ir kaip pasitikti šį naują bendro gyvenimo etapą kaip porai?

Tuščio lizdo sindromo simptomai

Tuščio lizdo sindromas nėra diagnozė. Tai nėra sutrikimas, kurį galima aiškiai nustatyti pagal tam tikras apibrėžtas diagramas. Tai neigiamų jausmų, kurie gali kilti, kai jūsų (paskutinis) suaugęs vaikas išsikrausto iš jūsų namų, visuma. Kai staiga nebeturite kuo rūpintis, o tas, kuriam atidavėte daugiausia meilės, dingsta jums iš akių.

Dėl tuščio lizdo sindromo galite jaustis:

 • vienišas,
 • nereikalingas,
 • prislėgtas,
 • tarsi būtumėte praradęs gyvenimo prasmę,
 • jus apleido saugumo jausmas.

Tai gali peraugti į nerimą, depresiją, nemigą ir kitas problemas. Kai kurie žmonės taip pat staiga supranta, kad jie sensta, kai jų vaikai išsikrausto, ir ši realybė juos prislegia.

moteris žiūri pro langą

Tai, ką patiriate, yra visiškai normalu

Terminas „sindromas“ reiškia patologiją. Kažkas, kas neatitinka normos ir ko turėtume vengti. Tačiau šio gyvenimo tarpsnio neišvengsite, ir natūralu, jei jis jus paveiks. Tai didelis gyvenimo pokytis.

„United Students“ apklausos duomenimis, 98 % tėvų tam tikru mastu patiria tuščio lizdo sindromą. Beveik kas penktam tėvui (17 %) pasireiškia ir fiziniai simptomai, tokie kaip panikos priepuoliai, nemiga ar padažnėjęs širdies plakimas.

Visiškai normalu jausti emocijas, kurias jaučiate. Nedrauskite jų patirti. Tačiau taip pat neleiskite, kad jos visiškai jus užvaldytų ilgiau nei būtina. Mes padėsime jums rasti išeitį.

 

Tuščio lizdo sindromo problemos sprendimas – nauja pradžia

Vaikų išvykimas mus taip paveikia todėl, kad esame prie jų labai prisirišę. Rūpinimasis jais tapo mūsų gyvenimo prasme, o tėvų vaidmuo – visa mūsų tapatybė.

Taigi pabandykite savęs paklausti, kas jūs esate nežiūrint į savo vaikus?

 • Kas jums patinka, kas jums sekasi?
 • Ką visada norėjote daryti, bet dėl vaikų neturėjote laiko, pinigų ar dėl kokių nors priežasčių negalėjote to daryti?
 • Kokių naujų dalykų galėtumėte išmokti?

Pasistenkite pakeisti savo požiūrį ir pažvelgti į šį etapą kaip į naujo skyriaus pradžią. Jūs turite naujų galimybių ir tik nuo jūsų priklauso, kaip atrodys kitas jūsų gyvenimo skyrius. Susiraskite naujų pomėgių, keliaukite, atnaujinkite senas draugystes arba ieškokite naujų.

„Svarbiausias žmogaus tikslas – gyvenimo kokybė. Kartais sunku suprasti kas negerai, ko trūksta.“

Psichoterapija taip pat gali padėti susidoroti su šiais gyvenimo pokyčiais. Profesionalus terapeutas aptars su jumis situaciją, išklausys jus, padės apdoroti jūsų emocijas ir padės jums žengti nauju keliu, kad pamažu galėtumėte pradėti džiaugtis tuščiu lizdu.

Hedepy svetainėje siūlome terapijas patogiai internetu ir galite rinktis iš  sertifikatus turinčių terapeutų. Sužinokite, kaip veikia terapija internetu.

 

Suartėjimas ar partnerystės išbandymas?

Kai vaikai išeina iš namų, tai naujas jūsų santykių etapas. Tačiau kiekviena pora šį pokytį išgyvena skirtingai.

Tai gali jus suartinti, kai kartu spręsite vaikų išvykimo klausimą. Po tiek metų vėl turėsite laiko sau, daugiau privatumo. Galite kurti naujus planus, atostogauti taip, kaip jums patinka, ir nereikia gaminti dviejų patiekalų vakarienei, kad kiekvienas galėtų turėti savo.

Tačiau po daugelio metų vėl gyventi tik dviese gali būti didelis išbandymas.

 • Galbūt visi skirtingai išgyvenate vaikų išėjimą. Vienas iš jūsų mato visas naujas galimybes, o kitas vis žvelgia atgal.
 • Arba galite pastebėti, kad per daugelį metų visiškai apleidote savo, kaip partnerio, vaidmenį ir dabar sunkiai randate kelią atgal vienas prie kito. Vaikai buvo tai, kas jus laikė kartu, ir staiga jų nebėra.
 • Galbūt jau seniai nesijaučiate gerai vienas šalia kito, o kai vaikų nebėra, tenka su tuo susitaikyti.
pagyvenusios poros žygis

Tokių priežasčių gali būti daug, ir neretai tai baigiasi skyrybomis. Jei vaikų išvykimas sukrėtė jūsų santykius ir norite rasti kelią atgal kartu, tikrai verta išbandyti porų terapiją.

 

Stenkitės netrukdyti vaikams kurti planų

Baimė, kad vaikai išvyks, galėjo paskatinti jus bandyti atkalbėti juos nuo persikraustymo. Deja, taip elgtis negalima ir tai gali tik pabloginti situaciją. Vieną dieną tai turi įvykti.

Susitaikykite su savo vaikų pasirinktu laiku ir stenkitės jų neatkalbinėti (žinoma, jei jie nesusiduria su problemomis). Jei jumyse jie ras palaikymą, jie ir toliau mielai į jus kreipsis ir jumis pasitikės.

Pasiūlykite pagalbą, bet leiskite jiems patiems kurti savo gyvenimą. Galbūt prisimenate, kaip buvo, kai išėjote iš namų. Pasistenkite atsidurti jų vietoje ir pasidalykite jų džiaugsmu, kad jie gali pradėti viską iš naujo. Jūsų santykiai toli gražu nesibaigė, jie tik pakeis formą.

Palaikymą šiame gyvenimo pokytyje visada galite rasti „Hedepy“. Jums nereikia to daryti vienam. Ateikite ir sužinokite, kaip veikia psichoterapija ir kaip ji gali padėti ir jums.

Raskite terapeutą

Rekomenduojame tris idealius terapeutus

Remdamiesi 19 klausimų, iš daugiau nei 100 terapeutų surasime geriausiai jūsų poreikius ir problemas atitinkančius terapeutus.

Remdamiesi dalykais, apie kuriuos norite kalbėtis
Pagal tai, kaip skubiai jums reikia terapijos
Pagal jums tinkantį terapijos tipą