7 toksiškos draugystės požymiai ir kaip ją nutraukti

7 toksiškos draugystės požymiai ir kaip ją nutraukti


Dalytis straipsniu

Atpažinti toksišką draugystę gali būti nelengva. Dažnai ji prasideda puikiai ir mes jaučiamės taip, tarsi suprastume vienas kitą. Galbūt net kartu užaugome. Tačiau ilgainiui ji ima vystytis ne ta linkme, ir mes nebesijaučiame gerai su kitu žmogumi.

Tokia toksiška draugystė nėra naudinga mūsų psichikai. Ji gali iš tiesų pakirsti mūsų pasitikėjimą savimi, išeikvoti mūsų energiją ir manipuliuoti mumis į dalykus, kurių patys nenorime. Dažnai net taip slaptai, kad priežasties ieškome kitur.

Taigi kaip žinoti, kad draugė yra toksiška, kad jos draugystė netikra, ir svarbiausia – kaip tokią draugystę taikiai nutraukti, kai ji nebegali tęstis?

7 toksiškos draugystės požymiai

Išsiaiškinkime, ar jūsų draugystė tikrai toksiška. Ar atpažįstate jį ar ją kuriame nors iš šių punktų?

1. Jie negerbia jūsų nuomonės ir ribų

Savo nuomonę jie laiko vienintele teisinga. Jie įtikins jus dėl jų ir pateisins tai, ką galvoja. Arba net neleis jums baigti. Jie duos jums gyvenimiškų patarimų, kurie jums nerūpi, ir suabejos tuo, ką darote, jei tai nesutampa su jų pačių įsitikinimais.

ženy se hádají

2. Jie dažnai jus kritikuoja

Sveikoje draugystėje vienas kito nekritikuojame, bet stengiamės vieni kitiems padėti. Pavyzdžiui, vietoj „Pokalbis ir vėl nepavyko?“ atsakykite „Ne“. Sakiau tau, kad turėtum pakoreguoti savo gyvenimo aprašymą ir apsirengti ką nors kita“, jis pasakys: „Kitą kartą tikrai pavyks. Ar galiu tau padėti pasiruošti? Gal nueikite nusipirkti ką nors sau, kad jaustumėtės labiau pasitikinti savimi, ir kartu peržiūrėkite savo CV, kad galėtume jį patobulinti?“ Jie visada kalbės su jumis taip, kad jūsų neįskaudintų, ir nesistengs jūsų pakeisti.

3. Jie jus emociškai šantažuoja

Galbūt kartais neturite laiko greitai atrašyti ir po kurio laiko gaunate priekaištingą žinutę stiliumi „Ar vėl mane ignoruoji?“ arba „Na, ačiū už atsakymą“ ir pan. Jei kitas asmuo jums kokiu nors būdu sukelia kaltės ar baimės jausmą, tai yra emocinis šantažas.

4. Jie konkuruoja su jumis

Kai ką nors pasiekiate ar nusiperkate, jie negali pakęsti minties, kad atsilieka nuo jūsų. Jiems reikia tai ištaisyti dabar. Blogiausiu atveju tai gali būti susiję ir su kolegomis. Kai kas nors jums patinka, jie pradeda su jumis flirtuoti arba iš jūsų tyčiotis. Taip, tai skamba kaip iš vidurinės mokyklos filmo, tačiau iš tiesų taip nutinka ir tarp suaugusiųjų.

5. Jie nėra šalia, kai jums to reikia.

Iškilus problemai, jie iš karto skambina jums, kad aptartumėte problemą arba iš karto padėtumėte ją išspręsti. Tačiau jie sumenkina jūsų problemas ir stengiasi nuo jų atitraukti dėmesį. Jie neleis jums pasikalbėti arba tiesiog pasakys, kad neturi laiko (bet ras puikią dingstį).

vyrušena u spaní

6. Jie nelinki jums sėkmės

Šiek tiek sveiko pavydo nepakenks, bet tikri draugai visada linki sėkmės ir džiaugiasi kartu. Kartais iš pirmo žvilgsnio taip atrodo net su toksiškais draugais, bet pastebėkite, ar po kurio laiko neišgirsite sakinio, pvz: „Aš net nenorėčiau paaukštinimo. Man patogu mūsų biure, bet dabar tau teks nusivilti“.

7. Jie nuolat prašo paslaugų, bet patys nieko dėl jūsų nedaro.

Jūs tiesiog duodate, bet nieko negaunate. Draugystėje svarbi pusiausvyra. Vieną kartą jūs padėsite persikraustyti, kitą kartą – jis (ji). Tikri draugai neplanuoja dienos planų, kai žino, kad jums jų reikia. Ir tai taip pat nebūtinai turi būti kas nors didelio. Užtenka pakvietimo pietų, kurio niekada negausite.

Kada dėl draugystės verta kovoti?

Toxic behavior does not necessarily mean that the person wants to hurt you. Maybe they’re  just treating you the way they have seen it often at home. It just seems normal to them.

Toksiškas elgesys nebūtinai reiškia, kad asmuo nori jus įskaudinti. Galbūt jis tiesiog elgiasi su jumis taip, kaip dažnai matydavo namuose. Jiems tai tiesiog atrodo normalu.

Kartais mes taip pat jaučiame, kad žmogus yra toksiškas, nes jis dažnai būna negatyvus. Jie mato pasaulį juodai, be perstojo skundžiasi arba apkalba. Juk negalime gerai jaustis jų akivaizdoje. Tačiau tai nereiškia, kad jie yra blogi ir kad mes jiems nerūpime. Jie gali įstrigti senų įsitikinimų ir stereotipų rate, iš kurio negali išeiti.

Jei jums rūpi draugystė, neprisileiskite neigiamos bangos ir stenkitės įkvėpti savo pozityviu požiūriu. Paklauskite, kodėl jam (jai) kyla tokių minčių, kas skatina jį (ją) taip elgtis ir kas jam (jai) kelia nerimą. Pabandykite, pavyzdžiui, pasiūlyti profesionalią pagalbą, jei tai verta. Koučingas puikiai tinka mąstysenos keitimui, o terapija – gilesniam darbui su traumomis.

friends-talking.jpg

Kaip nutraukti toksišką draugystę

Bandėte, bet siūloma pagalba nepadėjo? Negalite nieko priverstinai pakeisti. Jei nusprendėte nutraukti draugystę, geriausia išeitis visada yra sąžiningumas. Galbūt ne viskas prarasta ir jei tiesiai paaiškinsite, kas konkrečiai jus skaudina, jie supras ir pasistengs pasikeisti. Kartais net mes patys nežinome savo ribų, todėl leidžiame sau per ilgai laikytis.

Tačiau nekaltinkite savęs, kad nutraukėte draugystę. Ilgalaikiai toksiški santykiai tikrai gali pakenkti mūsų psichinei, o vėliau ir fizinei sveikatai. Turite nuo jų apsisaugoti. Šie keturi žingsniai padės jums ramia sąžine nutraukti draugystę:

1. Identifikuokite toksišką elgesį

ženkite žingsnį atgal ir pagalvokite, koks konkretus elgesys jums yra toksiškas ir žalingas. Tai padės suprasti, kodėl turite nutraukti draugystę, ir paaiškinti tai draugui.

2. Kalbėkitės

būkite sąžiningi ir pasakykite, koks konkretus elgesys jus žeidžia ir nebenorite jo toleruoti. Nekaltinkite, o verčiau kalbėkite apie savo jausmus. Nustatykite aiškias ribas, kurių draugas turi laikytis, jei nori ir toliau su jumis draugauti.

3. Kurį laiką laikykitės atstumo

duokite abiem laiko emocijoms ir apmąstymams apie visą pokalbį.

4. Suteikite antrą šansą arba nutraukite draugystę

jei pokalbis nepavyko, akivaizdus sprendimas – nutraukti toksišką draugystę. Tačiau galbūt jūsų draugas net nesuprato, kas jums sukėlė, ir nori padirbėti su savimi. Tuomet tik nuo tavęs priklauso, ar suteiki draugystei dar vieną šansą.

Susidoroti su toksiška draugyste nėra lengva. Jei bijote su juo (ja) išsiskirti, bandėte tai padaryti nesėkmingai arba sunkiai išgyvenate draugystės praradimą, nebūtinai turite būti vieni. Terapija gali padėti įveikti sunkius laikus, išsiaiškinti, kodėl į savo gyvenimą pritraukiate panašius žmones, ir nustatyti sveikas ribas. Kad kiti jūsų santykiai būtų sveikesni.

Hedepyje prie terapijos galite prisijungti patogiai internetu. Mūsų komandoje dirba tik sertifikuoti terapeutai. Jums tereikia atlikti trumpą testą ir mes rekomenduosime tris jums tinkamiausius.

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna