Kaip atpažinti ir išspręsti valgymo sutrikimus? Nustokite save varginti

Ar mintys apie maistą ir kūno formas tapo jūsų kasdiene tema numeris vienas? Ateikite ir sužinokite, ar turite valgymo sutrikimų ir kaip rasti išeitį.

Valgymo sutrikimai gali prasidėti netikėtai ir staiga

Kad valgymo sutrikimas jus užkluptų, nebūtina patirti tokią traumuojančią patirtį kaip patyčios dėl antsvorio. Galbūt jums pavyko įgyti formą, aplinkiniai pradėjo jus girti, todėl vis labiau siaurinote savo mitybą ir pradėjote sportuoti. Viskas gali prasidėti nuo paprasto gyvenimo būdo pakeitimo, kuris iš pradžių yra tikrai sveikas, bet tampa nekontroliuojamas, kai norite geresnių ar greitesnių rezultatų.

Kartais užtenka net vieno netinkamo komentaro, kad pasitvirtintų mūsų abejonės savimi ir sutriktų mūsų santykis su maistu ir savo kūnu.

Valgymo sutrikimų tipai

Valgymo sutrikimų tipai

Valgymo sutrikimai yra psichologinė problema. Tačiau iš galvos jie greitai persikelia į fizinį kūną, todėl kenčia mūsų fizinė sveikata. Dėl to jie tampa pavojingesni. Juos taip pat lydi depresija ir nerimas.

Tačiau valgymo sutrikimai toli gražu neapsiriboja vien maisto atsisakymu. Iš pirmo žvilgsnio žmogus gali nieko nepastebėti, nes ši kančia turi daugybę formų. Štai šios yra labiausiai paplitusios.

 • Anoreksija – maisto ribojimas iki minimumo arba visiškas badavimas. Sergant anoreksija labai iškreiptai suvokiame savo kūną. Nors visi mums sako, kad esame labai liekni, mes patys savęs taip nematome.
 • Bulimija – pasikartojantys nekontroliuojamo persivalgymo epizodai, kuriuos lydi kaltės jausmas, badavimas, vėmimo skatinimas arba piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais.
 • Priepuolinis (psichogeninis) persivalgymas – čia taip pat pasitaiko nekontroliuojamo persivalgymo epizodų, kuriuos lydi kaltės ir nesėkmės jausmai. Tačiau vėmimas ar piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais nebepasireiškia.
 • Ortoreksija – nors ir neatitinka oficialių valgymo sutrikimų kriterijų, tai yra psichikos liga. Ji pasireiškia sveikos mitybos manija, kai iš valgiaraščio išbraukiame ištisas maisto produktų grupes. Dėl to vėliau ima trūkti tam tikrų svarbių maistinių medžiagų.
 • Bigoreksija – kaip ir ortoreksija, tai nėra oficialus valgymo sutrikimas, tačiau, remiantis skaičiavimais, nuo jo kenčia iki 50 % vyrų kultūristų. Jis pasireiškia iškreiptu savo kūno suvokimu, kai vyrai jaučiasi per silpni ir nelabai raumeningi. Todėl jie vartoja anabolinius steroidus, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Valgymo sutrikimais dažniausiai serga paauglės merginos ir jaunos suaugusios moterys, tačiau jie nėra išimtis ir suaugusiems žmonėms, taip pat neišvengia ir vyrų. Pastaraisiais metais padaugėjo žmonių, turinčių valgymo sutrikimų, tačiau daugelis jų su šia liga kovoja vieni, todėl neturime tikslios informacijos, kiek jų yra. Ekspertai dėl šio padidėjimo kaltina ir socialinius tinklus.

PPP

Kaip sužinoti, ar tai taikoma man? Valgymo sutrikimų simptomai

Galbūt nesate tikri, ar apskritai turite problemą. Juk tiesiog norite gerai atrodyti. Tačiau taip pat jaučiate, kad jūsų santykiai su maistu nėra idealūs.

Todėl turime jums mažą testą. Pabandykite patikrinti, ar šie teiginiai jums tinka.

 • Apie savo figūrą ir svorį galvoju beveik kasdien, kartais net kelis kartus per dieną.
 • Jaučiuosi taip, tarsi maistas būtų mano priešas.
 • Mintys apie maistą man sukelia kai kurias iš šių emocijų: baimę, gėdą, nerimą, pasibjaurėjimą, gailestį.
 • Iš valgiaraščio visiškai išbraukiau ištisas maisto produktų grupes, pavyzdžiui, visus riebalus, cukrų ir kt.
 • Dažnai abejoju savimi ir nepasitikiu savimi.
 • Nemėgstu savęs ir savo kūno.
 • Apsilankymai restoranuose man sukelia stresą ir nerimą. Jei įmanoma, jų vengiu.
 • Riboju bendravimą su draugais ir aplinkiniais žmonėmis, nes jaučiu, kad jie manęs nesupranta.
 • Beveik visą laiką turiu mažai energijos ir mano nuotaika prasta.

Ar kelis kartus linktelėjote galva? Tuomet tikrai gali būti, kad turite valgymo sutrikimų.

Kaip išspręsti valgymo sutrikimų problemą?

Visų pirma puiku, kad esate čia ir norite rasti sprendimą. Jei valgymo sutrikimai visiškai išsivysto, jų atsikratyti nėra lengva ir tai gali būti kova visą gyvenimą.

Visiškai nesvarbu, ar tiksliai atitinkate kurį nors iš apibrėžimų. Užtenka to, kad jums iš tiesų nepatinka jūsų kūnas ir maistas kelia jums nerimą. Tikrai nereikia kasdien nerimauti dėl to, kas yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Yra išeitis.

valgymo sutrikimas

Nebūkite vieni

Psichoterapija yra veiksmingiausia valgymo sutrikimams, taip pat bet kokiam psichologiniam diskomfortui, susijusiam su maistu ir savo kūno suvokimu, spręsti. Specialistas terapeutas padės jums palaipsniui sukurti sveiką santykį su maistu ir savimi. Jis nesakys, ką daryti, bet išklausys jus ir ves jus į psichinę gerovę bei gyvenimo būdą, kuris jus daro laimingą.

Terapeutas neskirs jums jokių vaistų, jis tik gydo žodžiais. Jis gali tiesiog rekomenduoti jums apsilankyti pas psichiatrą, kuris sprendžia rimtesnes problemas. Be to, dabar galite lengvai prisijungti prie terapijos internetu. Hedepyje turime daugiau nei 10 sertifikuotų terapeutų, o į pirmąjį seansą galite atvykti jau rytoj.

Atlikite trumpą testą, kuriuo remdamiesi rekomenduosime jums tris tinkamiausius terapeutus. Jums nebereikės nerimauti. Tiesiog ženkite pirmąjį žingsnį.

Kaip galiu padėti valgymo sutrikimų turinčiam artimajam?

Didelė valgymo sutrikimų problema yra ta, kad sergantysis nenori pripažinti, jog turi problemų. Valgymo sutrikimas yra liguisto proto apraiška. Todėl neverskite ligonio valgyti, nevertinkite jo figūros ir neteikite neprašytų patarimų. Domėkitės juo kaip asmeniu, o ne tik jo liga. Ieškokite ne kaltininko, o sprendimo. 

Jei bandote padėti sau, bet nebežinote, kur kreiptis, terapija gali padėti ir jums. Patyręs terapeutas patars, kokių tolesnių žingsnių galite imtis, ir padės jums nesijaudinti dėl savęs.

Kaip veikia terapija

Raskite terapeutą

Rekomenduojame tris idealius terapeutus

Remdamiesi 19 klausimų, iš daugiau nei 100 terapeutų surasime geriausiai jūsų poreikius ir problemas atitinkančius terapeutus.

Remdamiesi dalykais, apie kuriuos norite kalbėtis
Pagal tai, kaip skubiai jums reikia terapijos
Pagal jums tinkantį terapijos tipą