Ar kada nors jautėtės nejaukiai vakarėlyje, apsupti žmonių? Ar jums buvo sunku kvėpuoti ir ieškojote priežasties kuo greičiau išeiti? Ar kada nors ėjote į susitikimą keliomis valandomis anksčiau, nes nerimavote, kad kelionės metu gali kas nors nutikti ir jūs neatvyksite laiku? Ar kada nors taip nerimavote dėl ateities, kad visiškai pamiršote gyventi dabartimi? Būtent taip gali atrodyti nerimas.

Nerimo apraiškos žmonėms nėra emociškai malonios – kam patiktų jausti baimę ir nerimauti dėl to, kas nutiks arba kas gali nutikti? Tačiau nerimas statistiškai yra labiausiai paplitusi psichikos liga, todėl būtent su tokiu jausmu kasdien susiduria daugybė žmonių. Gera žinia ta, kad terapija gali labai greitai sumažinti nerimo sutrikimus.

Kas yra nerimas ir kaip jis pasireiškia?

Nerimas pasireiškia kaip nemalonus grėsmės ir įtampos jausmas, kurio intensyvumas svyruoja nuo lengvo nerimo iki panikos priepuolių. Nerimo jausmas gali priminti baimę ar stresą, tačiau yra ir skirtumų.

uzkost

Skirtumai tarp baimės / streso ir nerimo

Baimė / stresasNerimas
Trumpalaikė reakcija į pavojųIlgalaikė baimė
Reakcija į konkretų dalykąKažko neaiškaus baimė
Baimė ir (arba) stresas galiausiai praeina, kai situacija praeinaNerimas gali tęstis nuo kelių sekundžių iki kelių mėnesių
Tai natūrali organizmo gynyba, kuri gali mums padėti pavojingose situacijoseTai nėra gynybos mechanizmas, jis gali išsivystyti į psichikos ligą

Nerimo simptomai atsiranda, kai atsiduriame stresinėje ir nemalonioje situacijoje, tačiau jie gali atsirasti ir be jokios akivaizdžios priežasties.

Simptomai gali būti:

 • Prakaitavimas
 • Padažnėjęs kvėpavimas ir širdies ritmas
 • Valgymo sutrikimai
 • Rijimo sunkumai
 • Alpimo jausmas
 • Raumenų įtampa
 • Drebulys
 • vot a ohrozit naše vztahy.

Šie simptomai gali būti tokie nemalonūs, kad galime bandyti jų išvengti. Todėl ilgainiui pradedame vengti situacijų, kurios gali sukelti nerimą.

Vengti galime:

Fiziškai

 • Tai ypač būdinga socialinės fobijos atveju – vengiame socialinių renginių, mokyklos ar darbo, jei, pavyzdžiui, turime pristatyti svarbią prezentaciją
 • Tokia saviizoliacija gali smarkiai sutrikdyti mūsų socialinį gyvenimą ir kelti pavojų mūsų santykiams.

Emociškai

 • Bandymas atsikratyti nemalonių jausmų, pavyzdžiui, vartojant alkoholį ar kitas svaigiąsias medžiagas

Kartais jausti nerimą yra gerai, tai natūrali reakcija į gyvenimo įvykius, pavyzdžiui, svarbų testą, kalbą prieš minią ar pokalbį dėl darbo. Tačiau jei nerimas kartojasi ir pradeda neigiamai veikti mūsų gyvenimą, vertėtų pasitarti su specialistu ir išsiaiškinti, ar jis neperauga į psichikos ligą.

Kada nerimas virsta sutrikimu?

 • Jei nerimas trunka per ilgai
 • Jei nerimas yra per stiprus
 • Jei nerimą patiriame situacijose, kurios paprastai mums nekelia streso
 • Jei nerimą keliančios mintys trukdo mums normaliai dirbti…

Kokie yra dažniausi nerimo sutrikimų tipai?

Bendrinis nerimo sutrikimas (GAD)

Žmogų lydi nuolatinis jausmas, kad kažkas negerai ir kad kažkas vyks ne taip, kaip jis tikisi. Jį, be kita ko, gali sukelti ilgalaikis stresas arba sunkūs gyvenimo įvykiai (išėjimas iš darbo, išsiskyrimas, nelaimingas atsitikimas ir su juo susiję sunkumai).

Ypač klastinga tai, kad atsiranda slapta ir pamažu užsuka užburtą baimių, rūpesčių ir nerimo ratą, kuriam vėliau pasiduoda net ir kritiškas protas. Kritiniu momentu šio sutrikimo kamuojamas žmogus nesugeba įvertinti, kad tikimybė, jog įvyks blogiausias įmanomas scenarijus, yra maža. Vietoj to jis skiria dėmesį patiriamam stresui ir apsistoja ties klausimu „O kas, jeigu?“.

Nerimo ir depresijos sutrikimas

GAD labiau susijęs su tokiomis mintimis kaip „Aš bijau, nes esu tikras, kad viskas baigsis blogai“, o nerimo depresinis sutrikimas skamba taip: „Tai beprasmiška, esu tikras, kad vis tiek man nebepavyks“. Teisingai numanote, kad nerimas pamažu pereina į liūdesio fazę, o tai veda žmogų į bendrą pablogėjimą.

Kadangi šis sutrikimas yra nerimo ir depresijos derinys, asmuo čia susiduria su liūdesiu, demotyvacija, beviltiškumu ir nuotaikų kaita. Dažnas kaltės jausmas, nuolatinis savęs kaltinimas, prastas kritikos priėmimas ir žema savivertė.

Jeigu kamuoja nerimas?

Esant lengvam nerimui, gali padėti į kūną orientuoti metodai. Tai įvairūs atsipalaidavimo metodai, kurie grąžina kūną į ramybės būseną ir taip atpalaiduoja įtemptą protą ir emocijas.

Vaizduotė – vaizduotės įtraukimas. Įsivaizduokite saugią vietą ir pasiūlykite savo protui vaizdinius, kuriuose siunčiate savo rūpesčius toli toli, tarsi valtį upe. Juk nerimas – tai užslėpta baimė, o ši dažnai savo ruožtu yra baimė prarasti kontrolę. Šiuo paprastu būdu galite praktikuoti meną atsisakyti savo rūpesčių.

Kontroliuojamas kvėpavimas – išbandykite įvairias kvėpavimo technikas. Būtent susitelkimas į kvėpavimą atitraukia mus nuo nerimą keliančių minčių ir padeda nuraminti protą. Šis metodas yra vienas greičiausių būdų, padedančių sumažinti staiga užklupusį nerimo priepuolį.

Meditacija – meditacija padeda susitelkti į dabarties akimirką ir pastebėti savo kūną. Ji gali padėti mums atsikratyti baimių dėl ateities ir nuraminti įtemptą protą.

Kitas lygmuo – pasidalyti savo baimėmis su kitu žmogumi. Geriausia, jei tai būtų profesionalas, psichoterapeutas, kuris ne tik padėtų suprasti nerimo dinamiką, bet ir suteiktų paramą. Niekur nevykstant galite internetu susisiekti su specialistu, kuris specializuojasi būtent ties jūsų rūpesčiais.

Kaip gydomas nerimo sutrikimas?

Nerimo sutrikimai dažniausiai gydomi psichoterapija, kuri, priklausomai nuo sutrikimo sunkumo, gali būti papildyta medikamentais (dažniausiai antidepresantais). Gydymui taip pat padeda reguliari mankšta, padedanti sumažinti stresą, pakankamas miegas ir sveika mityba.

Be to, pirmiausia patartina atmesti somatines ligas, kurios gali pasireikšti panašiai kaip nerimo sutrikimai.

Jei jaučiate simptomus, pasitarkite su gydytoju arba kreipkitės į psichologą ar psichoterapeutą.

Tikra kliento, kenčiančio nuo nerimo, istorija ir kaip psichoterapija jam padėjo

,,Mano svajonė buvo studijuoti mediciną. Kai po kelerių metų pagaliau teko savarankiškai priimti pirmąjį pacientą, jaudinausi ir padariau visiškai nereikšmingą klaidą. Žinoma, išklausiau prižiūrinčio gydytojo pastabą ir dar vieną šalia esančio kolegos komentarą. Žinoma, galėjau gyventi toliau ir pasimokyti iš savo klaidų, niekam nepakenkiau, be to, tuo metu dar studijavau, tačiau taip pasielgti neturėjau. Pasidaviau jausmui, kad tokios klaidos tikrai pasikartos, o aš galiausiai kelsiu pavojų kieno nors gyvybei. Prie mano baimės prisidėjo ir krūtinę spaudžiantis jausmas, todėl pamažu net nebegalėjau užbaigti privalomos praktikos. Tai ir atvedė mane į psichoterapiją. Dabar žinau, kad be galo bausti save už klaidas, kurias žmogus natūraliai padaro, daugiau nenoriu. Aš mokausi būti malonus sau. O kartais iš viso to tiesiog pasijuokiu."

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna