Psichiatras, psichologas, terapeutas: kuo jie skiriasi ir pas ką kreiptis?

Yra keletas psichikos sveikatos specialistų tipų. Kaip išsirinkti tinkamą, galintį jums padėti? Perskaičius tolesnes eilutes jums turėtų būti aiškiau. Atidžiau apžvelgsime psichiatro, psichologo, terapeuto ir koučerio profesijas ir pasakysime, kada į kurį iš jų kreiptis.

Skirtumas tarp psichologo, psichiatro, terapeuto ir koučerio

Kiekvienas iš jų turi skirtingą išsilavinimą ar išsimokslinimą, padeda ar gydo skirtingu būdu, taip pat susiduria su skirtingomis bėdomis.

 

Kas yra psichiatras?

Psichiatras – tai gydytojas, medicinos mokykloje įgijęs medicinos mokslų daktaro laipsnį. Jis turi būti atlikęs 5 metų praktiką ir išlaikęs psichiatrijos atestacinį egzaminą. Jis gali specializuotis įvairiose psichiatrijos pakraipose, pavyzdžiui, vaikų psichiatrijoje arba priklausomybių gydyme.

Psichiatras nustato diagnozę, sudaro gydymo planą ir vienintelis skiria vaistus. Kitaip nei psichologas ar psichoterapeutas, jis negydo žodžiais, todėl pas jį nesikreipsite dėl terapijos (nebent jis be savo išsilavinimo turi ir psichoterapijos mokymą). Tačiau jis gali rekomenduoti terapiją kaip jūsų gydymo plano dalį. Vienu metu lankytumėtės pas du specialistus.

Specializuotus psichiatrinius tyrimus dabar taip pat galima atlikti internetu. Galite gauti pagalbą per kelias dienas ir prisijungti prie tyrimo saugiai būdami namuose.

Kada kreiptis į psichiatrą?

Paprasčiausiai bet kada, kai jūsų kančia tokia didelė, kad jaučiate, jog negalite išsiversti be vaistų. Psichiatras gali padėti jums esant sunkioms ir lėtinėms ligoms, tokioms kaip sunki depresija ir nerimas, sunkūs miego ir nuotaikos sutrikimai, valgymo sutrikimai, sunkios priklausomybės, ryšio su realybe praradimas ir daug kitų.

sesijos

Kas yra psichologas?

Psichologas papildomai yra įgijęs vieno dalyko magistro arba daktaro laipsnį. Jis gali būti kitokio profilio ir dirbti, pavyzdžiui, mokyklos ar kalėjimo psichologu.

Psichologas, neturintis papildomo išsilavinimo, teikia psichologines konsultacijas ir psichodiagnostiką. Skirtingai nuo terapijos, konsultavimas yra gana trumpalaikis, net vienkartinis. Remdamasis tyrimo rezultatais, psichologas rekomenduos tinkamą gydymo kursą. Pavyzdžiui, jis gali nukreipti jus specializuotam psichiatriniam tyrimui arba tam tikros rūšies terapijai. Tačiau dažnai jis arba ji taip pat turi psichoterapinį išsilavinimą ir pats arba pati siūlo terapiją.

 

Kada kreiptis į psichologą

Niekada nesuklysite, jei kreipsitės į konsultuojantį psichologą. Jis rekomenduos idealų gydymo būdą ir prireikus nukreips jus pas kitus specialistus. Jie gali padėti jums tiek sprendžiant nedideles, tiek rimtesnes problemas. Paprastai tariant, psichologas gydo žodžiais, o psichiatras – vaistais.

Kas yra psichoterapeutas?

Psichoterapeutas yra baigęs kelerių metų akredituotus psichoterapinius mokymus, kuriuos užbaigia egzaminas. Jie gali turėti įvairų išsilavinimą, dažnai baigę psichologijos, psichiatrijos ar socialinio darbo studijas. Psichoterapeuto kompetenciją ir profesionalumą taip pat galite nustatyti pagal jo narystę psichoterapijos asociacijoje, pavyzdžiui, LPA.

Psichoterapija gydo psichologinėmis priemonėmis, t. y. žodžiu, ir yra ilgalaikė.  Ji gali vykti internetu.. Su terapeutu galite susitikti du kartus per savaitę arba kartą per mėnesį. Priklausomai nuo to, kaip jaučiatės. Daugiau informacijos rasite straipsnyje  Kas yra psichoterapija ir kam ji skirta. 

Kada kreiptis į psichoterapeutą?

Terapeutas gali jums padėti įvairiomis temomis. Į jį galite kreiptis dėl bet kokio psichologinio skausmo, liūdesio, lengvesnių depresijos ir nerimo formų, santykių problemų, streso ir perdegimo, traumų, žemos savivertės, motyvacijos praradimo, noro pažinti save ir tobulėti.

internetinės sesijos klientas

Kas yra koučeris?

Koučeris padės jums nustatyti tikslus ir jų siekti. Kitaip nei psichoterapeutas, koučeris daugiau dėmesio skiria dabarčiai ir ypač ateičiai. Jis mažiau dirba su praeitimi.

Koučingas nėra gydymo metodas. Jo metodikoje naudojami tikslingi klausimai, padedantys jums patiems priimti sprendimą. Jie priverčia jus gerai pagalvoti. Koučeris nesakys, ką daryti, bet padės jums patiems rasti atsakymus.

Problema ta, kad, deja, bet kas gali vadintis koučeriu. Jie neprivalo turėti jokio specialaus išsilavinimo. Profesionalą galite atskirti pagal tai, kad jis baigė oficialios institucijos, pavyzdžiui, MŠMT, akredituotus koučingo mokymus. Idealiu atveju jis taip pat turėtų būti sertifikuotas arba būti tarptautinių trenerių institucijų EMCC ar IFC narys.

 

Kada susirasti koučerį?

Dažniausiai pasitaikančios koučingo temos – motyvacija arba sprendimų priėmimas, taip pat darbas, santykiai, finansai ir kitos temos. Koučeris padės jums rasti savo viziją, išsiaiškinti, ko iš tikrųjų norite, ir iš tos vietos judėti pirmyn.

Vis dar nežinote, į ką kreiptis? Mielai padėsime jums išsirinkti tinkamą specialistą. Tiesiog parašykite mums pokalbių laukelyje apatiniame dešiniajame kampe, su kuo susiduriate, ir mes rekomenduosime geriausią asmenį, su kuriuo galėtumėte susisiekti.

 

Nepasitikėkite netikrais ekspertais

Deja, vis dažniau psichologinę pagalbą siūlo žmonės, neturintys reikiamo išsilavinimo. O tai gali turėti rimtų pasekmių sunkų laikotarpį išgyvenančiam žmogui. Žiniasklaidoje jie pradėti vadinti „pseudoekspertais“.

Taigi prieš užsisakydami seansą bet kur, įsitikinkite, kad tai tikras profesionalas, turintis išsilavinimą ar apmokymą.

„Hedepy“ dirbame tik su sertifikuotais terapeutais ir kiekvieną jų kruopščiai patikrinome. Todėl galite pas mus užsirašyti į internetinę terapiją

„Hedepy“ rasite:

  • psichologus, kurie
  • besimokantys arba baigę mokymus terapeutai, atitinkantys profesinių organizacijų (LPA) kriterijus,
  • terapeutus, kurie yra profesinių organizacijų (LPA) nariai.

Kiekvienas iš jų turi savo profilį, kuriame rasite jų sertifikatus, diplomus, specializaciją, savo veiklos pasiekimus ir vaizdo pranešimą. Taigi galite būti tikri, kad dirbsite su tikru specialistu.