Kas bendro tarp kankinimų, smurto šeimoje ir prievartos? Visi šie terminai yra nusikalstamos veikos. Jie vyksta santykiuose, kurie iš esmės yra sutrikę, ir paprastai nėra pavieniai veiksmai; priešingai, jie trunka ilgiau. Kadangi toks smurtas daugeliu atvejų vykdomas už uždarų durų, nėra liudytojų ar įtikinamų įrodymų. Taigi kaip išeiti iš užburto baimės ir skausmo rato?

Kas yra smurtas šeimoje?

Pagrindinis smurto artimoje aplinkoje požymis yra tas, kad jis vyksta tarp bendro būsto gyventojų - partnerių, vaikų ar pagyvenusių žmonių. Didžiausia rizika kyla moterims. Pranešama, kad net daugiau nei trečdalis moterų savo gyvenime yra patyrusios tam tikrą smurto artimoje aplinkoje formą. Pažeidžiamoms grupėms taip pat priklauso pagyvenę žmonės, neįgalieji ir vaikai. Nemaža dalis smurto šeimoje patiriama ir prieš vyrus. Smurtas šeimoje gali pasireikšti įvairiomis formomis. Nukentėjęs asmuo dažnai ilgai nežino, kad jo partnerio ar pažįstamo asmens elgesys pamažu peržengia jo teisių ribas. Paprastai tai yra fizinis smurtas (mušimas, spardymas kojomis, plaukų tempimas), psichologinis smurtas (žeminimas, ignoravimas), žodinis smurtas (keiksmai, įžeidinėjimai), ekonominis smurtas (asmeninių daiktų naikinimas, piniginė pašalpa), socialinis smurtas (trukdymas bendrauti su išoriniu pasauliu, namų areštas) ir seksualinis smurtas (seksualinis prievartavimas, išžaginimas).

Kaip pasireiškia psichinė prievarta prieš vaiką?

Psichologinė prievarta prieš vaikus yra mažiausiai pastebima, nes ji nėra akivaizdi iš pirmo žvilgsnio. Tačiau ją paprastai lydi kitų formų prievarta. Psichologinę prievartą prieš vaikus sudaro prievartautojo pranašumo ir galios, kurią jis turi vaiko atžvilgiu, įgyvendinimas. Tai gali būti dažni priekaištai, dideli reikalavimai vaikui ir nuolatinis lyginimas su kitais vaikais. Tai taip pat gali būti dėmesio neskyrimas, vedantis į visišką nepriežiūrą. Dar viena emocinės prievartos forma - kai vaikas tampa smurto prieš kitą šeimos narį liudininku. Tuomet šie vaikai gali pradėti izoliuotis, vengti socialinių kontaktų, jie būna nesusikaupę, nervingi, išsigandę. Gali būti pastebimas mikčiojimas ar tikas, jie gali šlapintis naktimis arba skųstis dažnais pilvo ar galvos skausmais.

týraná žena za oknem

Kaip kovoti su smurtu šeimoje?

Jūs pats žinote, kad jūsų partneris jau seniai elgiasi su jumis neteisingai. Niekas nieko nežino, bet jūs žinote, kad jums trūksta jėgų, kol visiškai neišseko, turite pabandyti ką nors pakeisti. Prieš tolesnį smurtą galite kreiptis į kai kuriuos intervencijos centrus, skirtus asmenims, kuriems gresia smurtas šeimoje. Šiose darbo vietose teikiama socialinė ir teisinė parama bei psichologinė pagalba. Be praktinės informacijos, supažindinančios su jūsų galimybėmis, specialistai padės jums sudaryti saugumo planą. Su jo pagalba galėsite geriau įvertinti kritinę situaciją ir išsigelbėti apsaugodami save ir galbūt kitus namų ūkio narius.

Kokios gali būti smurto šeimoje pasekmės?

Psichinės patirties lygmeniu tiesioginė smurto pasekmė yra šokas, ilgalaikė trauma arba potrauminio streso sutrikimas. Dažnai kyla abejonių dėl savo vertės, kurią sistemingai menkino smurtautojas. Taip pat gali atsirasti kaltės ir gėdos jausmas.

Kaip man gali padėti psichoterapija, jei esu prievartos ar smurto šeimoje auka?

Galbūt gyvenate santykiuose, dėl kurių nebeturite jokių iliuzijų. Nežinote, ar labiau mylite savo partnerį, ar labiau jo nekenčiate, jus valdo baimė. Bijote išeiti, turite abejonių. Ar apskritai galite tai padaryti vienas? Sumaištis ir baimė yra tai, su kuo nereikia likti vienam. Psichoterapijos tikslas yra ne tik supratimas ir parama, bet ir vidinių išteklių bei pasitikėjimo savimi suaktyvinimas. Tada atsiranda paslėpta drąsa ir žinojimas, kad galite gyventi kitaip, laimingai. Tačiau manipuliacijas atliekantis partneris paprastai gana greitai pajunta, kada reikia bičą pakeisti cukrumi. Jis siekia suartėjimo atsiprašymais, pažadais ir įsivaizduojamais bendros ateities planais. Sunku tuo nepatikėti, nors tai jau ne kartą buvo nutikę. Psichoterapinis procesas padės suprasti, kaip veikia jūsų santykių dinamika. Galbūt vaikystę jau praleidote dominuojančio tėvo šešėlyje. Įžvalgos, kurias jums padės įgyti psichoterapeutas, ir kontekstai, suteikiantys jūsų situacijai gilesnę prasmę, vėliau taps geru pagrindu kitiems jūsų santykiams.

Kaip internetinė psichoterapija gali padėti sprendžiant smurto šeimoje problemą?

Galbūt sprendžiate klausimą, kad jūsų vietovėje nėra specialisto, kuris galėtų jums padėti jūsų situacijoje. Psichoterapija internetu suteikia galimybę susisiekti su ekspertu, turinčiu patirties smurto artimoje aplinkoje tema, iš bet kurios interneto vietos. Internetinės psichoterapijos diskretiškumas, dėl kurio nereikia vykti į terapeuto darbo vietą, gali būti svarbus klientui, ypač per pirmuosius susitikimus. Psichoterapeutas internetu gali būti jūsų parama visuose proceso etapuose. Jis arba ji gali būti pirmasis žmogus, kuriuo pasitikite, arba žmogus, su kuriuo galite išgyventi buvusių santykių pasekmes.

Tikra klientės istorija ir kaip terapija jai padėjo:

“Pirmą kartą pas terapeutą apsilankiau po to, kai palikau savo vyrą, kuris dvylika metų kankino mane fiziškai ir psichologiškai. Man reikėjo viską išsipasakoti ir ypač susitaikyti su tuo, kad leidau jam taip su manimi elgtis. Mes su terapeutu išsiaiškinome, kad mano įsitikinimas, jog nusipelniau, kad vyras taip su manimi elgtųsi, buvo tai, kas mane išlaikė santuokoje. Supratau, kad tai nešiojuosi su savimi nuo vaikystės. Todėl pradėjau dirbti, kad pašalinčiau šį mąstymo modelį ir pakelčiau savo pasitikėjimą savimi.”

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna