Narcizas, isterikas arba reindžeris. Ar tai skamba pažįstamai? Spalvingi išsireiškimai, įsitvirtinę mūsų žodyne, kai norime kam nors negražiai papriekaištauti dėl to, kaip jis elgiasi. Iš tikrųjų jų kilmė yra kur kas fundamentalesnė. Asmenybės sutrikimai daro didelę įtaką žmogaus gyvenimui ir paveikia maždaug 10 % mus supančių žmonių. Kitus paveikia tai, kad su jais gyvena, turi vaikų su sutrikimais arba dirba su asmenybės sutrikimų turinčiu asmeniu. Nesvarbu, kuriai grupei priklausote, su savo sunkumais neprivalote būti vieni. Psichoterapija - tai galimybė išmokti valdyti savo emocijas ir išgydyti tarpasmeninius santykius.

Kas yra asmenybės sutrikimai?

Asmenybės sutrikimai - tai įvairūs nukrypimai nuo normalios asmenybės. Paprastai kai kurie jų bruožai būna tokie ryškūs, kad gali neigiamai paveikti asmens ir jo artimųjų gyvenimo kokybę.

Kokie yra dažniausi asmenybės sutrikimai? Kuo jie skiriasi vienas nuo kito?

Sunku tiksliai nustatyti, kurie asmenybės sutrikimų tipai yra labiausiai paplitę populiacijoje. Tačiau atrodo, kad tai pirmiausia obsesiniai-kompulsiniai, paranoidiniai arba emociškai nestabilios asmenybės sutrikimai. Visi jie labai skiriasi vienas nuo kito, priklausomai nuo to, kokie asmenybės bruožai dominuoja konkrečiame asmenyje. Obsesiniam-kompulsiniam asmenybės sutrikimui būdingas perfekcionizmas, kontrolės poreikis ir kognityvinis rigidiškumas. Paranoidinė asmenybė yra nepasitikinti iki priešiškumo. Asmuo dažnai analizuoja paslėptas kieno nors pasakytų žodžių reikšmes ir suvokia jas kaip asmeninį išpuolį. Priešingai, emociškai nestabili asmenybė yra labai įsitraukusi į santykius. Šie santykiai dažnai pasireiškia konfliktais, santykiai būna labai intensyvūs, bet ilgai netrunka. Taip pat žinomas ribinis emociškai nestabilios asmenybės sutrikimo tipas. Ribinis asmenybės sutrikimas santykiuose išgyvenamas ir kaip artumo baimė, ir kaip apleidimo nerimas. Panašiai unikalūs ir kiti asmenybės sutrikimų tipai, pavyzdžiui, šizoidinis, disocialinis, histrioninis, vengimo ar priklausomybės asmenybės sutrikimas.

žena sedící na zemi

Kaip pasireiškia asmenybės sutrikimas? Kaip sužinoti, kad turiu asmenybės sutrikimą?

Asmenybės sutrikimai dažniausiai atsiskleidžia santykiuose. Būtent juose žmonės, kenčiantys nuo tam tikro asmenybės sutrikimo, paprastai patiria daugiausia iššūkių. Jų santykiai yra problemiški ir nepatenkinami, vieni jaučia grėsmę, kiti yra nuo jų priklausomi, o kai kuriais atvejais tai būna ir vieno, ir kito derinys. Jau išryškėję asmenybės bruožai sustiprėja sudėtingose gyvenimo situacijose. Asmenybės sutrikimų turinčiam žmogui dažnai būna sunkiau įveikti krizę.
Prieinami internetiniai asmenybės testai yra tinkama orientacinė priemonė jūsų profiliui nustatyti. Jie padės įvardyti, į ką esame emociškai ir protiškai linkę ir kokią įtaką tai daro mūsų elgesiui. Tačiau išsamią diagnozę atlieka tik ekspertas, dažniausiai klinikinis psichologas. Tai išsamus psichologinis tyrimas, apimantis interviu, anamnezę, klausimyną arba projekcinius metodus.

Kaip gydomi asmenybės sutrikimai?

Pirmoji gydymo kryptis - psichoterapija. Tačiau svarbu teisingai nustatyti tikslus ir lūkesčius. Tik taip išvengsite ankstyvo gydymo nutraukimo ir nusivylimo. Asmenybė yra pagrindas, suteikiantis charakterį mūsų pasaulio suvokimui ir veikimui jame. Jei būtina įsikišti į jos struktūrą, tai visada yra ilgalaikis procesas. Vidutinės trukmės arba trumpalaikė psichoterapija padeda asmenybės sutrikimų turintiems žmonėms įveikti krizinius momentus. Kaip vaistai nuo elgesio sutrikimų vartojami nuotaikos stabilizatoriai, antidepresantai arba mažos antipsichotikų dozės. Ilgalaikis vartojimas nerekomenduojamas, siekiama įveikti laikiną psichikos būklės pablogėjimą.

Kaip psichoterapija padeda gydyti asmenybės sutrikimus?

Psichoterapija yra svarbi asmenybės sutrikimų gydymo priemonė. Motyvacija yra sėkmingo proceso pagrindas. Tikrasis sąmoningumas (t. y. kad tai bus kliento ir terapeuto pokalbio tema) padės asmeniui ištverti net ir sudėtingesniuose gydymo etapuose. Tačiau svarbiausia yra pasitikėjimu grįsti santykiai. Jį klientas dažnai gali išbandyti, kaip ir kitus savo gyvenimo santykius. Ir būtent šis terapinis santykis leis asmeniui lėtai ir saugiai atsisakyti tų strategijų, kurios netinka jo gyvenimui, ir pakeisti jas naujomis (psichodinaminės kryptys).

Kaip internetinė psichoterapija gali padėti gydyti asmenybės sutrikimus?

Psichoterapija internetu naudojasi visomis asmeninių susitikimų priemonėmis ir galimybėmis, o papildoma nauda yra ta, kad ji sujungia jus su specialistu, kuris kitu atveju būtų per toli arba sunkiai prieinamas. Būtent ilgalaikės psichoterapijos atveju tai labai palengvina visą procesą. Jūs turite savo terapeutą po ranka, net kai gyvenimas nenuspėjamas.

Tikroji kliento istorija ir kaip terapija jam padėjo:

“Visada buvau emocionalus. Pamenu, paskutinę naktį prieš hospitalizaciją pas mane į svečius atvyko sūnus su marčia, mes susiginčijome, net tiksliai nežinau dėl ko, ir tada atsirado skausmas širdyje ir greitas kvėpavimas, jaučiau, kad mirsiu. Visi tyrimai buvo neigiami ir atsidūriau psichiatrijoje. Ten man pirmą kartą buvo rekomenduota psichoterapija. Man nė į galvą neatėjo, kad būtent aš eisiu į reguliarius seansus. Tačiau mano psichoterapeutas buvo visiškai kitoks nei dauguma gydytojų, be reikalo bijojau. Kartu grįžome prie mano šaknų, vaikystės ir sudėtingų santykių su tėvu. Pirmą kartą pajutau, kad mano gyvenimas ne tik mane valdo, bet ir galiu jį turėti savo rankose.”

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna