Pyktis, įniršis arba agresija. Visi juos pažįstame. Nieko negalime sau padėti, nes jie yra mūsų prigimties ir normalios psichologinės raidos dalis. Dar paradoksaliau yra tai, kad šiuolaikinė visuomenė jų nepripažįsta. Baimė būti teisiamam gali priversti mus juos slopinti, o tai tik žingsnis ligos ar pykčio priepuolių link. Tačiau kaip sutramdyti pyktį ir tinkamai jį nukreipti?

Kas yra pyktis?

Pyktis ir įniršis – tai emocijos, kurias skiria intensyvumas, su kuriuo jas patiriame. Taigi agresija labiau apibūdinama kaip instinktas, vidinė energija, kuri yra įgimta, o jos raiškai didelę įtaką daro aplinka, kurioje gimstame.

Kaip valdyti pyktį?

Kad išmoktume valdyti pyktį, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kas jį sukelia. Išmokite savęs paklausti. Jei vidinis balsas priešinasi ir nenorite atsakyti, pasikvieskite į pagalbą specialistą, koučerį ar psichoterapeutą. Paprasti, bet stiprūs klausimai tikrai atbaidys vidinį balsą. Pykčio priežastys galiausiai padės jums jį nukreipti.

Kaip tinkamai išlieti pyktį?

Jei jau žinote, kas sukelia pyktį, galbūt jau sumažinote ir pyktį lydintį vidinės įtampos jausmą. Tačiau kaip jį išreikšti neužslopinant jo savyje, bet kartu ir nesužeidžiant savęs ar kitų? Pyktis, kaip ir bet kuri kita emocija, yra trumpalaikis dalykas. Todėl gali padėti žinojimas, kad jis netruks amžinai ir netrukus vėl išnyks.

vztek.webp

Ko vengti, kai jaučiame artėjantį pyktį?

Jei slopinate pyktį, didėja rizika, kad anksčiau ar vėliau nustosite jį kontroliuoti ir jis pasireikš protrūkiu. O jei pavyks jį pakankamai ilgai kaupti savyje, tikėtina, kad jis gali pakenkti ir jūsų sveikatai. Rekomenduojama leisti pykčiui pasireikšti, tačiau tokia forma, kuri atneštų palengvėjimą ir nepakenktų niekam kitam, įskaitant jus pačius. Emociniai treneriai arba psichoterapeutai gali padėti jums sukurti savo ritualus, kurie suteiktų pykčiui taisykles.

Kas slypi už pykčio priepuolių? Ką daryti su vaikų pykčiu?

Pykčio priepuoliai tikriausiai yra susikaupusio nusivylimo ar streso rezultatas. Polinkis į pykčio priepuolius gali būti genetinis, taip pat dėl aplinkos, kurioje gyvename, arba dėl to, kur gyvenome vaikystėje. Jei jau atsidūrėte užburtame nevaldomo pykčio rate, sulėtinkite tempą ir grįžkite atgal į praeitį, kur jums ėmė stigti jėgų. Pasikalbėkite su kuo nors, kas gali padėti jums orientuotis, pavyzdžiui, su mylimu žmogumi arba terapeutu internetu.

Vaikų pykčio lygiui įtakos turi ir genetika, ir aplinka (šeima). Jei pykčio priepuoliai yra dažni, paprastai rekomenduojama šeimos terapija, kuri veikia kompleksiškai, idealiu atveju su visais šeimos nariais.

Kaip psichoterapija gali man padėti valdyti agresiją?

Jei manote, kad jūsų agresija kelia jums problemų ir kad jus pernelyg dažnai valdo pyktis ir įniršis, psichoterapija yra galimybė keistis. Pirmiausia ji padės jums išsiaiškinti, kam skirtas jūsų pyktis ir koks jo vaidmuo jūsų gyvenime (ugdymas). Ji padės išsiaiškinti priežastis, kodėl būtent toks elgesio stilius vyrauja labiau nei kitoks (supratimas). Ir padės jums rasti kitų būdų, kaip įveikti stresines situacijas. Tai gali būti savęs pažinimo stiprinimas, bendravimo įgūdžių ar pasitikėjimo savimi ugdymas.

Tikra kliento istorija ir kaip terapija jam padėjo:

„Kada pirmą kartą supratau, kad reikia pradėti kažką daryti su savo pykčiu? Tą naktį, kai mano mergina susikrovė lagaminą ir išvažiavo. Tiesą sakant, aš jos nekaltinu. Niekada nebuvau stumdomas, bet pastarosiomis dienomis man nereikėjo gudrios dingsties ant jos supykti. Terapeutė buvo mano visiška priešingybė, maloni ir supratinga. Jos dėka sugebėjau įžvelgti tikrąsias savo pykčio priežastis. Mano problema ta, kad kai dėl ko nors supykstu ar tiesiog per daug supykstu, išlieju pyktį ant artimiausių žmonių. Nedarau to tyčia, tiesiog taip yra. Tačiau dabar viskas keičiasi. Todėl norėčiau padrąsinti kitus, kurie patiria kažką panašaus – tiesiog reikia išmokti tinkamai dirbti su pykčiu. Jei tai galiu padaryti aš, galite ir jūs.“

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna