Nuolatiniai ginčai, kaltinimai, užsisklendimas. Galvojate, ką darote ne taip. Pripažinti, kad esate toksiškuose santykiuose, nėra lengva, tačiau tai gali jus labai traumuoti. Ateikite sužinoti, kaip atpažinti toksiškus santykius, ar dar įmanoma juos išsaugoti ir kaip išeiti, kai ateis laikas.

Kas yra toksiški santykiai?

Žodį „toksiškas“ galėtume pakeisti žodžiu „nesveikas“ arba „disfunkcinis“. Toksiški santykiai sukelia daug neigiamų emocijų, konfliktų ir destruktyvaus elgesio modelių, tokių kaip manipuliavimas, žeminimas, konkurencija ir kontrolė. Neigiami momentai nusveria teigiamus, o santykiai, atrodo, atima jūsų energiją. Šalia partnerio negalite visiškai atsipalaiduoti. Toksiški santykiai gali pakirsti jūsų savivertę ir palikti gilią traumą.

Psichologė ir rašytoja dr. Lillian Glass knygoje „Toksiški žmonės“ toksiškus santykius apibūdina kaip „bet kokius santykius, kuriuose žmonės nepalaiko vienas kito, kuriuose kyla konfliktai ir vienas bando pakenkti kitam, kuriuose vyrauja konkurencija, nepagarba ir darnos stoka.“

toxic_relationship3.jpg

Kaip atpažinti toksiškus santykius – pagrindiniai požymiai

Kai kas nors darbe yra toksiškas, mes tai lengvai sužinome. Tačiau kai kalbama apie partnerį, įsijungia meilė, kuri viską užgožia.

Toksiškų santykių požymiai gali būti tokie:

 • manipuliacijos
 • kontrolė
 • nepasitikėjimas
 • šantažas
 • pažeminimas
 • varžymasis
 • nuolatinis kaltinimas
 • perdėta ir nejautri kritika
 • įžeidinėjimas ir ignoravimas
 • piktnaudžiavimas emocijomis ir jautrumu

Bet žinote, kokia yra problema? Po daugelio metų toksiškų santykių lengvai priprantama prie tokio elgesio. Iš tikrųjų jo nebepastebite ir jis jums tampa normalus.

toxic_relationship2.jpg

Taigi ateikite ir atlikite nedidelį testą, kuris padės atskleisti toksiškus santykius. Sąžiningai atsakykite į šiuos 10 klausimų:

Ar jūsų partneris visada dėl visko kaltina jus ir niekada nepripažįsta savo kaltės ar kaltės dalies?
Ar santykiuose jaučiatės išsekęs, užuot buvęs kupinas jėgų ir energijos?
Ar jūsų partneris dažnai jus kritikuoja ir taip, kad tai jus skaudina?
Ar jūsų partneris menkina jūsų jausmus ir nuomonę? Ar bijote juos išreikšti, nes bijote neigiamos reakcijos?
Ar dėl santykių atsisakėte savo asmeninių tikslų, pomėgių ar net draugysčių?
Ar jaučiate, kad nuo santykių pradžios sumažėjo jūsų savivertė?
Ar vis dar esate šiek tiek neramus partnerio draugijoje ir negalite visiškai atsipalaiduoti?
Ar Jūsų partneris įsižeidžia ir nenori su Jumis kalbėtis ramiai, nuoširdžiai ir be kaltinimų? Arba tvirtina, kad problema vis dar kyla tik jums?
Ar jūsų partneris kaip nors išlieja savo pyktį ant jūsų?
Ar jūsų partneris bando jus kontroliuoti ir nurodinėti, kada ir ką daryti arba su kuo susitikti?

Nenoriu jo palikti. Ar galima išgelbėti toksiškus santykius?

Ar jau žinote, kad esate toksiškuose santykiuose, bet norite juos išgydyti? Kartais tai įmanoma, tačiau pastangos turi būti abipusės. Deja, patys tikrai negalite pakeisti savo partnerio. Jums abiem reikia pripažinti, kad turite problemą, ir kartu dirbti prie santykių. Pripažinkite savo klaidas, būkite tikrai sąžiningi su savimi, o idealiu atveju taip pat kreipkitės profesionalios pagalbos. Porų terapija suteiks jums nešališką požiūrį ir padės atrasti harmoniją santykiuose. Hedepy galite rinktis iš daugiau nei 10 terapeutų ir patogiai prisijungti prie sesijos internetu.

„Pažinti – reiškia priimti. Terapinis pokalbis – tai prasminga pažinimo kelionė, kurioje mokydamiesi priimti save, mes mokomės priimti kitus.“
Indrija Aškelovičienė
Indrija Aškelovičienė

Kada laikas nutraukti santykius?

Tik atviras bendravimas parodys, ar santykius galima išsaugoti, ar jau laikas išeiti. Reikės pasikalbėti nuoširdžiai.

Tačiau stenkitės nekaltinti savo partnerio. Kalbėkite apie savo jausmus ir poreikius. Pagalvokite, koks konkretus elgesys jus skaudina ir nebenorite, kad jis jums patiktų. Pavyzdžiui, pagalvokite apie konkrečias situacijas, kurias galite paminėti, kad būtų aišku, ką turite omenyje.

O jei pokalbis nepavyks, nepaisant visų pastangų? Jei partneris jus kaltina, menkina jūsų jausmus arba net nenori su jumis kalbėtis, turite aiškų ženklą. Skaudu, bet toksiški santykiai laikui bėgant jus tikrai psichologiškai sunaikintų.

Tačiau neleiskite sau įsitikinti, kad tiesiog meluojate sau arba kad tai yra jūsų kaltė. Tai tik vienas iš manipuliavimo būdų (gaslighting). Jūsų jausmai svarbūs, nesvarbu, ar jie kam nors kitam atrodo teisingi ir pagrįsti, ar ne. Jūs nusipelnėte pagarbos ir meilės.

toxic_relationship1.jpg

Kaip nutraukti santykius su toksišku asmeniu?

Labai norėtume pateikti universalų vadovą, kaip išeiti iš toksiškų santykių. Tačiau kiekvieni santykiai yra skirtingi ir turi daug kintamųjų. Tiesa ta, kad išeiti dažnai būna sudėtinga, nes toksiškuose santykiuose paprastai yra tik viena šalis, su kuria reikia išsiskirti.

Tačiau tai yra pagrindiniai žingsniai, kurių verta imtis, kad ir kas nutiktų:

 • Priimkite tvirtą sprendimą keistis: Pripažinkite, kad jūsų santykiai neveikia ir kad padarėte viską, ką galėjote. Turite išeiti dėl savo paties gerovės.
 • Sukurkite paramos tinklą: Papasakokite apie savo sprendimą šeimai ir artimiems draugams, kreipkitės pagalbos į terapeutą. Nebūkite vieni.
 • Parenkite planą: Jums tikriausiai reikės apsispręsti dėl būsto, bendro automobilio ar vaikų priežiūros. Suplanuokite sprendimą, kad niekas nepriverstų jūsų žengti žingsnio atgal.
 • Apsisaugokite nuo reakcijos: Jūsų partneris gali bandyti jus įtikinti, manipuliuoti jumis, sprogti. Pagalvokite, ką darytumėte tokioje situacijoje.

Palikti toksiškus santykius gali būti sunku ir palikti randus ant sielos. Nebijokite kreiptis profesionalios pagalbos, kad tokiu sunkiu metu turėtumėte realią paramą. Terapeutas padės jums susitvarkyti mintis ir rasti jėgų žengti svarbų žingsnį gyvenime. Jis bus šalia, kad galėtumėte įveikti šį sunkų laikotarpį.

Atlikite 5 minučių testą, kuriuo remdamiesi rekomenduosime jums tris tinkamiausius terapeutus. Pirmąjį internetinį seansą galėsite surengti jau po kelių dienų.

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna