Jums nepatinka, kaip kas nors su jumis elgiasi, bet kartu abejojate, ar jūsų jausmai teisingi. O kas, jei tik apgaudinėjate save ir tai yra jūsų kaltė? Su jumis vyksta kažkas panašaus? Tuomet atkreipkite dėmesį. Gali būti, kad jis manipuliuoja jumis naudodamas vieną klastingiausių manipuliacijos formų, vadinamą gaslighting. Panagrinėkime, kaip atpažinti šią manipuliaciją santykiuose ir kaip su ja kovoti.

Kas yra gaslighting?

„Gaslighting“ yra psichologinio manipuliavimo ir emocinės prievartos forma, kai manipuliatorius bando iškreipti jūsų realybės suvokimą. Jie bando jus įtikinti, kad jūsų prisiminimai ar jausmai nėra tikri ar pagrįsti. Jie tvirtina, kad jūs įsivaizduojate, esate padidinto jautrumo, perdedate arba viskas įvyko kitaip. Jie nuolat neigia tai, kas įvyko, bando jus supainioti, prieštarauja, meluoja ir žemina.

Gaslighting gali prasidėti subtiliai, bet palaipsniui privesti jus prie to, kad paklausite savęs, ar apskritai esate normalus. Tai ne šiaip paprastas melas, o sistemingas ir dažnai sąmoningas tikrovės iškraipymas. Štai kodėl gaslightingas paprastai būna ilgalaikis. Ir dėl to jį dar sunkiau pastebėti.

Gaslighting neturi lietuviško vertimo. Tačiau jo pavadinimas turi įdomią kilmę. Jis kildinamas iš 1940 m. kino trilerio „Gaslight“. Jame vyras bando įtikinti savo žmoną, kad ji išprotėjo, siekdamas, kad ji būtų uždaryta į prieglaudą ir gautų savo turtą. Viena iš jo manipuliacijos taktikų – pritemdyti namuose dujinę šviesą. Tuomet jis įtikina žmoną, kad jos nėra pritemdytos. Taip jis bando pakirsti jos pasitikėjimą tuo, ką ji suvokia, ir privesti ją prie išvados, kad ji išprotėjo.

gaslighting1.jpg

Koks manipuliatoriaus tikslas? Kodėl jis taip elgiasi su jumis?

Manipuliatoriai bando įgyti valdžią jūsų atžvilgiu. Paprastai jie turi žemą savivertę ir taip kompensuoja savo trūkumus. Jie nori jus kontroliuoti ir turėti jūsų valdžią. Nusmukdyti jūsų savigarbą, kad patys jaustųsi galingesni. Jie dažnai kenčia nuo asmenybės sutrikimo, pavyzdžiui, narcisizmo.

Dažniausiai psichologiškai manipuliuojama partnerio santykiuose, tačiau taikiniu gali tapti ir kiti šeimos nariai, pavaldiniai ar kolegos darbe.

Socialinėje žiniasklaidoje gaslighting naudojamas dar didesniu mastu, siekiant kontroliuoti mases. Jo įrankiais tapo sąmokslo teorijos, netikros naujienos, interneto trolinimas ir kai kurie politikai. Tačiau šiandien liksime prie gaslightingo kaip manipuliacijos asmeniniuose santykiuose formos, nes jūs patys turite galios juos paveikti.

Kaip saugiai atpažinti gaslightingą?

Kuo ilgiau patirsite gaslightingą, tuo sunkiau. Manipuliatorius stengiasi pakirsti jūsų suvokimą ir pasitikėjimą savimi. Dažnai pradedate ieškoti savyje klaidų. Manote, kad perdėtai reaguojate, kad taip nenutiko arba kad iš tikrųjų nusipelnėte tokio elgesio. Pradedate abejoti savimi.

Manipuliatorius dažnai bando jus įtikinti, kad jūs jam rūpite ir jis nori jums padėti. Dėl to viskas tampa dar sudėtingiau.

Štai įspėjamieji požymiai, pagal kuriuos galite atpažinti gaslightingą:

 • Jūs ir manipuliatorius nuolat dėl ko nors ginčijatės. Klausiate savęs, ar teisingai prisimenate, ir prarandate savo emocijas.
 • Dažnai už ką nors atsiprašinėjate, nes jaučiatės blogai. Tačiau iš tikrųjų nežinote už ką.
 • Jums vis sunkiau pačiam priimti net ir nedidelius sprendimus. Jūsų pasitikėjimas savimi yra pakirstas ir galite net neatpažinti savęs. Jaučiatės nekompetentingas.
„Žmogiškas džiaugsmas ir laisvė, tai gebėjimas niekam nevergauti: nei aplinkybėms, nei būtinybei, nei atsitiktinumui, gebėti neleisti likimui stovėti aukščiau už save…“
 Saulius Šiaučiūnas
Saulius Šiaučiūnas

5 „gaslighting“ ir psichologinio manipuliavimo pavyzdžiai

Tačiau pažvelkime į tai konkrečiau, kad galėtumėte būti tikri. Štai kokių tipų teiginius mėgsta naudoti manipuliatoriai.

1. Jie abejoja jūsų prisiminimais

 • „To niekada nebuvo.“
 • „Nežinau, apie ką jūs kalbate.“
 • „Aš niekada to nesakiau.“

2. Jie palengvina jūsų jausmus

 • „Jūs neturite į tai žiūrėti taip rimtai“.
 • „Tu vėl perdėtai reaguoji.“

3. Kai norite pasikalbėti apie savo jausmus, jie pakeičia temą

 • „O, prašau. Geriau pasakyk man…“
 • „Nesugadink mums vėl dienos. Man reikia su tavimi pasikalbėti…“

4. Jie kaltina jus

 • „Tai tu esi pernelyg jautrus“.
 • „Turėtum susimąstyti apie savo elgesį, o ne nuolat kaltinti mane“.

5. Jie neigia tikrovę

 • „Tai tik tavo fantazijos.“
 • „Tai kvaila. Kaip tu tai supratai, prašau?“

„Gaslighting“ galima patirti ir darbe

Gali atrodyti, kad, pavyzdžiui, vadovas kaltina jus arba jūsų komandą dėl nepavykusio projekto. Jei tam paprieštarausite, nes sprendimas buvo jo, jis gali atsakyti, kad jūs neteisingai supratote jo vaidmenį projekte arba kad taip nebuvo.

Kitas pavyzdys būtų, kai kas nors neatsiunčia jums kvietimo į susitikimą, o paskui stebisi, kodėl neatvykote. Jie neprisipažins, kad neišsiuntė jums kvietimo, ir kaltins jus. Jie įsitikinę, kad jūs jo nepastebėjote.

gaslighting2.jpg

Kaip reaguoti į „gaslighting“ ir susilpninti manipuliatorių

Pirmiausia reikia prisiminti, kad jūs nesate kaltas. Jūsų jausmai yra visiškai geri ir tinkami. Pasitikėkite jais ir pasitikėkite savimi. Jei jaučiate, kad kažkas negerai, tikriausiai taip ir yra.

Pagrindinė gynyba nuo gaslightingo ir bet kokio kito manipuliavimo yra pasitikėjimas savimi, asertyvumas ir nustatytos ribos. Tačiau rimtesnėse situacijose, norėdami apsiginti, turite žengti toliau.

Konkretūs veiksmai manipuliatoriui susilpninti

 • Neleiskite jam sumenkinti jūsų jausmų – jei manipuliatorius jums sako, kad esate per daug jautrus ar pernelyg jautriai reaguojate, drąsiai atsakykite: „Nesakykite man, kaip turiu jaustis. Būtent taip dabar jaučiuosi, ir man nepatinka tavo elgesys.“
 • Laikykitės savo prisiminimų – neleiskite jam įteigti, kad kažkas įvyko kitaip, nei buvo iš tikrųjų. Galite pasakyti: „Aš žinau, ką mačiau, ir esu tuo 100 % įsitikinęs“.
 • Dokumentuokite įvykius – jei jis ar ji nuolat jums įrodinėja, kad viskas įvyko kitaip, pradėkite juos dokumentuoti. Užsirašykite, ką jis kada pasakė, arba, jei galite, iš karto tai įrašykite.
 • Klauskite kitų – Aprašykite savo išgyvenimus artimiesiems. Jei tai problema darbe, paklauskite kolegų. Sužinosite kitą objektyvų požiūrį ir galbūt pamatysite, kad jie mato tą patį.
 • Nežaiskite jo žaidimo – Nustatykite tvirtas ribas ir ramiai bei aiškiai apie jas praneškite. Jei jis jų nesilaiko, pasitraukite iš bendravimo. Pavyzdžiui, galite pasakyti: „Jei ir toliau kaltinsi, daugiau šia tema su tavimi nebesikalbėsiu“.
 • Venkite izoliacijos – sunkiais atvejais vedlys gali bandyti jus izoliuoti nuo kitų, kad būtų lengviau jus kontroliuoti. Neleiskite jiems stoti tarp jūsų ir jūsų šeimos ar draugų. Jei jis ar ji pateikia kokių nors pretenzijų dėl jų, patikrinkite tai.

Tiesiog nebūkite vieni

Susidurti su gaslighting’u yra tikrai didelis psichologinis iššūkis. Tai gali prilygti psichologinei prievartai. Pasitikėkite savo artimaisiais ir apsvarstykite galimybę gauti profesionalią terapeuto pagalbą. Svarbu pasikalbėti apie savo jausmus ir gauti išorinį požiūrį. Terapeutas gali padėti jums pažvelgti į situaciją blaiviu, nešališku žvilgsniu. Jis patars, kaip galite apsiginti konkrečiose situacijose, ir padės atsiriboti nuo manipuliatoriaus.

gaslighting3.jpg

„Hedepy“ turime patikrintus psichoterapeutus, o seansą galite surengti vos per kelias dienas – internetu, iš bet kurios saugios vietos. Sužinokite, kaip veikia internetinė psichoterapija, ir vos keliais paspaudimais užsisakykite susitikimą.

Jūs nusipelnėte santykių, kuriuose jaustumėte besąlygišką meilę, pagarbą ir supratimą. Terapija padės jums atsiriboti nuo manipuliatoriaus.

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna