Nerimas, panikos priepuoliai ir karštis. Kodėl vasarą jaučiatės blogiau?

Nerimas, panikos priepuoliai ir karštis. Kodėl vasarą jaučiatės blogiau?


Dalytis straipsniu

Ar jaučiate, kad nerimas ir panikos priepuoliai sustiprėjo atėjus vasaros karščiams? Nesate vieni. Mokslinio tyrimo duomenimis, jų simptomai iš tiesų gali sustiprėti pakilus temperatūrai. Ateikite sužinoti, kodėl ir kaip galite to išvengti, kad galėtumėte mėgautis ramesne vasara.

Sezoninės depresijos nėra vienintelės

Galbūt esate girdėję apie sezoninį afektinį sutrikimą, kai šaltuoju metų laiku kyla psichologinių problemų – daugiausia depresija. Nors žiema paprastai būna melancholiškas metų laikas, ne tik ji gali sukelti tam tikrą psichinį diskomfortą.

Nors vasara siejama su atostogomis, kelionėmis ir džiaugsmingais renginiais, tokiais kaip sodo vakarėliai ir kepsninės. Saulė šviečia daugiau ir jos dėka mūsų organizmas gamina daugiau vitamino D, kuris prisideda prie geresnės nuotaikos. Tačiau kai vasara persirita į karščiausią sezoną, ji taip pat gali sukelti nerimo ir panikos priepuolius. Dėl to kaltas karštis ir labai ilgos dienos.

vedro_edited.webp

Kodėl nerimas gali sustiprėti vasarą?

Karštis didina kortizolio – streso hormono, skatinančio nerimo simptomus, – kiekį. Jis veikia smegenų baimės centrą, todėl padaugėja nerimą keliančių minčių. Vasarą galite dažniau jausti dusulį, pykinimą, nuovargį, nerimą, galvos svaigimą, padažnėjusį širdies plakimą, drebulį ir dehidrataciją. Tai fiziologinės priežastys, dėl kurių vasarą galite jausti daugiau nerimo.

Tačiau su vasara ateina ir kiti iššūkiai, kurie gali padidinti nerimą. Tai yra:

  • Kasdienės rutinos keitimas – kasdienė rutina padeda išvengti nerimo. Tačiau vasarą vyksta tiek daug renginių, kad nelengva suspėti. Tuomet nauja veikla reiškia didesnes fizines ir protines pastangas, o mūsų pusiausvyrai kyla pavojus.
  • Baimė praleisti – ar esate girdėję apie FOMO (angl. fear of missing out)? Aplinka ir mes patys darome sau spaudimą, kad pasinaudotume vasaros pramogų galimybe ir nieko nepraleistume. Taigi turime mažiau erdvės sau ir kaltiname save, jei ką nors praleidžiame. Dėl to kyla stresas, kuris savo ruožtu sukelia nerimą.
  • Mažiau miego – dienos ilgesnės, todėl vėliau einame miegoti arba negalime užmigti dėl šviesos. Tai sutrikdo mūsų cirkadinį ritmą ir sutrinka miego režimas. Tačiau kokybiškas miegas yra labai svarbus psichinei gerovei.
  • Pramoginių svaigalų vartojimas – vasaros vakarėliai ir pasisėdėjimai soduose vakare taip pat reiškia daugiau alkoholio ar kitų lengvesnių ar sunkesnių svaigalų vartojimą. Tačiau jie yra didelė našta mūsų nervų sistemai.

mene_spanku.webp

Kaip išvengti nerimo ir panikos priepuolių karštomis dienomis?

Ateikite ir mėgaukitės vasara ramybėje ir džiaugsme. Šie penki paprasti patarimai padės jums išvengti nerimo ir panikos priepuolių vasarą arba bent jau kiek įmanoma juos sumažinti.

1. Nebūkite per daug saulėje

jums tikrai nereikia sėdėti tarp keturių sienų, bet būkite atsargūs ir nesukelkite sau tokių situacijų, kuriose dėl karščio jums būtų fiziškai nepatogu. Galite planuoti renginius ryte arba vakare ir susirasti pavėsį prie vandens.

2. Neplanuokite per daug

viena kelionė po kitos, iki smulkmenų suplanuotos aktyvios atostogos ir kvietimai į renginius gali jus lengvai užvaldyti. Būkite malonūs sau ir suplanuokite pakankamai laisvo laiko, kai nereikės nieko daryti, tik rūpintis savimi.

3. Gerkite daugiau vandens ir mažiau alkoholio

tai atrodo kaip klišė, bet stebėti savo gėrimo įpročius ir vengti alkoholio tikrai padeda. Fiziniai dehidratacijos simptomai skatina nerimą, o alkoholis sutrikdo miego kokybę.

4. Pasirūpinkite kokybišku miegu

Ber karščius ir ilgas dienas sunku užmigti. Jei jūsų miegamajame daug šviesos, įsigykite užtemdymo užuolaidas. Taip pat pagalvokite apie oro kondicionierių ar bent jau stipresnį ventiliatorių. Iškart geriau užmigsite.

5. Atlikite kvėpavimo pratimus

jie padės lengviau užmigti arba sumažins nerimo simptomus, kai tik jie jus užklups dienos metu.

dech_edited.webp

Susidoroti su nerimu nėra lengva. Tačiau su juo galima dirbti ir sušvelninti nemalonius simptomus. Pokalbis su (psicho)terapeutu gali greitai padėti. Terapeutas taip pat išmokys jus įvairių pratimų, kurie padės suvaldyti nerimą, kai jis vėl atsiras. Jums nebūtina būti vienam.

„Hedepy“ galite lengvai prisijungti prie terapijos internetu, jums net nereikia išeiti iš namų. Nesvarbu, jei negalite įvardyti, kas konkrečiai jus vargina. Terapeutas jums padės ir kartu rasite išeitį.

Remdamiesi trumpu testu, rekomenduosime jums tris tinkamiausius terapeutus. Pirmąjį seansą galėsite turėti jau rytoj. Tiesiog ženkite pirmąjį žingsnį ir pradėkite kelionę į geresnę psichinę savijautą.

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna