Mintys apie savižudybę: išeities kelias

Ar jus arba ką nors iš jūsų artimųjų kamuoja mintys apie savižudybę? Žinokite, kad visada yra išeitis. Patarsime, ką daryti, apėmus niūrioms mintims.

Jei jus kamuoja mintys apie savižudybę

Nors šiuo metu jaučiate stiprų skausmą, kuris atrodo nepakeliamas, visada yra išeitis. Galite išmokti, kaip suvaldyti mintis apie savižudybę ir įveikti skausmą. Tačiau svarbu kam nors apie tai papasakoti ir nelikti vienam. Visada yra žmonių, pasirengusių jums padėti.

Ką daryti esant skubiam atvejui

Jei susižalojote arba dabar apie tai galvojate, nieko nelaukite ir skambinkite 112. Arba nueikite pas artimiausią žmogų ir paprašykite, kad jis paskambintų už jus.

Tai nereiškia, kad esate silpnas. Jūs tiesiog patiriate daugiau skausmo, nei dabar galite pakelti. Taip nebus amžinai. Jūsų emocijos visada keičiasi. Po savaitės vėl galite jaustis kitaip. Viskas jūsų rankose, jums tiesiog reikia patyrusio žmogaus pagalbos, kad jis padėtų jums atsikratyti šios būsenos.

ūmi situacija

Nebūkite vieni

Kai jums blogiausia, nebūkite vieni. Jei namuose yra kas nors su jumis, nueikite pas juos ir pasakykite, kad jums blogai. Jei esate vienas, paskambinkite artimam žmogui. Neprivalote iš karto sakyti, kad turite minčių apie savižudybę.

Pavyzdžiui, pabandykite pasakyti:

 • Aš blogai jaučiuosi, ar galime minutėlę pasikalbėti?
 • Man blogai, ar galite ateiti ir mane aplankyti?
 • Aš blogai jaučiuosi, ar galime kurį laiką pabūti kartu?

 

Įsitikinkite, kad esate saugūs

 • Padėkite viską, kas gali sužeisti, taip, kad nebūtų pasiekiama.
 • Persikelkite į kuo saugesnę vietą.
 • Susikoncentruokite į tai, kad išgyventumėte kitas penkias minutes. Jei veiklą atliksite minutę po minutės, ji gali būti lengviau pakenčiama. Blogiausios mintys praeis per pusvalandį.
 • Išlaisvinkite savo emocijas per judesį. Įsijunkite garsiai grojančią muziką ir šokite / šokinėkite, stipriai tūpkite, daužykite kumščiais į pagalvę, plėšykite popierius į gabalus. Įsitraukimas į tvarkymąsi taip pat gali padėti.
 • Venkite alkoholio ir bet kokių narkotikų.

 

Kontroliuokite savo mintis

 • Užsirašykite keletą dalykų, kurių laukiate. Tai gali būti mėgstamas valgis, susitikimas su artimu žmogumi arba mėgstamo filmo žiūrėjimas.
 • Kai kuriuos iš jų iš karto suplanuokite rytdienai ir pridėkite dar kelis dalykus, kuriuos atliksite rytoj.
 • Pagalvokite apie jus mylinčius žmones. Jie jūsų pasiilgs.
 • Kartokite sau, kad galite įveikti šiuos jausmus. Yra daugybė žmonių, kurie išgyveno panašius dalykus, o dabar džiaugiasi, kad tai baigėsi.
 • Susitaikykite su tuo, kad jūsų mintys yra sveikatos sutrikimų pasekmė ir iškreipė jūsų suvokimą. Štai kodėl dabar nematote išeities. Tačiau ji yra, ir ji yra ranka pasiekiama. Viskas, ką turite padaryti, tai paprašyti pagalbos.

Nepasilikite to sau

Žinome, kad dabar jaučiatės vieniši. Tikriausiai jus taip užvaldė neigiamos emocijos, kad užsisklendėte savyje ir apribojote ryšius su aplinkiniais. Niekas jūsų nesuprastų.

Tiesa, kad suprasti tai, ką išgyvenate, kitiems nėra lengva. Tačiau tai nereiškia, kad jie nenori ar negali jums padėti. Pats dalijimasis palengvina skausmą.

Mintys apie savižudybę dažniausiai būna gilios depresijos, kurią galima gydyti, pasekmė. Net jei jūsų gyvenime įvyko kažkas, su kuo dabar negalite susidoroti, yra būdas tai įveikti ir gyventi toliau. Apklausos duomenimis, net 9 % lietuvių yra turėję minčių apie savižudybę. Tačiau didžioji dauguma jų jas įveikė.

rašyti dienoraštį

Jei nerimaujate dėl ko nors

Ar jaučiate, kad kas nors iš artimųjų gali nukentėti? Bet galbūt dvejojate, ar atverti tokią gilią temą. O kas, jei suklydote ir savo klausimais paskatinote blogiausią?

Natūralu nežinoti, kaip reaguoti. Tačiau kalbėtis visada geriau nei tylėti. Pasitikėkite savo intuicija ir rimtai vertinkite įspėjamuosius ženklus. Jums nereikia nerimauti, kad savo klausimais kurstysite veiksmą. Dabar net negalvokite nuliūdinti mylimo žmogaus. Jei jaučiate, kad kažkas negerai, jūsų rūpestis gali tik padėti. Saugumas visada yra svarbiausia.

Kai kurie žmonės kalba apie mintis apie savižudybę, tačiau kartais įspėjamieji savižudybės ženklai gali būti mažiau atpažįstami:

 • kalba apie neviltį ir gyvenimo džiaugsmo praradimą.
 • jam (jai) nerūpi viskas taip, kaip anksčiau
 • atsiriboja nuo aplinkos
 • jis/ji domisi mirtimi ir mirties galimybėmis
 • nesirūpina savimi
 • sako, kad yra našta kitiems
 • jis/ji atsikrato materialinių vertybių
 • staiga persivalgo arba badauja
 • turi problemų su miegu

 

Kaip pradėti temą? Paklauskite

Gali būti, kad jūsų artimasis nori pagalbos, bet bijo jos prašyti. Jie bijo aplinkinių reakcijos. Jam reikia, kad kas nors iš šalies atsivertų ir parodytų, kad jam nereikia vienam kovoti su savo mintimis.

Suraskite tinkamą situaciją, kai būsite vieni saugioje vietoje, ir užduokite klausimus.

Pirmiausia išsiaiškinkite, kaip jie jaučiasi:

 • Matau, kad išgyvenate sunkų laikotarpį. Kaip dabar jautiesi?
 • Kaip susidorojate su tuo, kas jums dabar vyksta?

Tada užduokite tiesioginius klausimus:

 • Ar kada nors jautiesi taip, kad norėtum viską mesti?
 • Ar kada nors galvoji apie tai, kad galėtum sau pakenkti?
 • Ar kada nors svarstei, koks būtų jausmas atimti sau gyvybę?
 • Ar kada nors svarstei, kaip tai padarytum?

Pastarasis klausimas yra svarbus, nes jei jis (ji) jau turi planą, turite būti budrūs ir kuo greičiau kreiptis pagalbos. Jei manote, kad jūsų artimajam gresia pavojus pakenkti sau, nepalikite jo vieno ir skambinkite pirmosios psichologinės pagalbos telefonu 116 123.

Jei kas nors jums prisipažįsta apie savo mintis apie savižudybę, tiesiog išlikite ramūs ir nerodykite savo pasibaisėjimo. Žiūrėkite į tai rimtai, išklausykite ir parodykite palaikymą. Išsiaiškinkite, ar grėsmė yra neišvengiama.

Pagalba

Būkite palaikantys

Galbūt tiesioginio pavojaus nėra, tačiau mintys apie savižudybę kyla dėl rimtų problemų, kurias reikia spręsti.

Ką daryti?

 • Motyvuokite juos ieškoti pagalbos ir pasiūlykite paramą – padėkite jiems rasti profesionalią pagalbą. Sunkia depresija ar sielvartu sergantis asmuo gali neturėti valios ir energijos tai padaryti vienas. Galite kreiptis į krizių pagalbos centrą, kreiptis į psichiatrą arba į bendrosios praktikos gydytoją, kuris jau gali patarti, ką daryti toliau.
 • Nesistenkite palengvinti problemos – tai gali priversti jį (ją) pasijusti taip, tarsi jo (jos) jausmai nebūtų svarbūs ar rimti. Venkite sakyti tokius dalykus kaip „Tu turi viską, ko gali norėti“ arba „Ką kiti atiduotų, kad būtų tokie kaip tu“ ir „Tai praeis“.
 • Būkite palaikantys ir išklausykite – užuot uždavinėję tokius klausimus kaip „Dėl ko tu nerimauji?“ arba „Kuo tau dabar galiu padėti?“.
 • Užtikrinkite, kad bus geriau – apie savižudybę galvojantis asmuo nemato jokios išeities iš savo kančių. Taigi nuraminkite juos, kad ji yra, tik dabar jie jos nemato. Tiesiog kreipkitės profesionalios pagalbos ir pradėkite gydymą.
 • Niekada nežadėkite niekam nepasakoti apie jo/jos mintis apie savižudybę – jei tektų tai padaryti, jis/ji tai suprastų kaip išdavystę.
 • Pasistenkite užkirsti kelią prieigai prie alkoholio, narkotikų ir bet kokių daiktų, galinčių jam/jai pakenkti

Last but not least, get help for yourself. It’s great that you are trying to help, but think about your own mental health too. Psychotherapy can help you deal with this situation. You can discuss the whole situation with a professional, they will advise you on what else you can do and, most importantly, how to manage it all. Perhaps it is your own experience of therapy that will prompt your loved one to seek professional help.

At Hedepy we offer online therapy and you can have your first session tomorrow. Just choose from over 150 certified therapists.

See how online therapy works.

Galiausiai, bet ne mažiau svarbu, nepamirškite ir pagalbos sau. Puiku, kad stengiatės padėti, bet pagalvokite ir apie savo psichikos sveikatą. Psichoterapija gali padėti jums susidoroti su šia situacija. Visą situaciją galite aptarti su specialistu, jis patars, ką dar galite padaryti ir, svarbiausia, kaip visa tai suvaldyti. Galbūt būtent jūsų paties patirtis terapijos srityje paskatins jūsų artimąjį kreiptis profesionalios pagalbos.

Hedepy siūlome terapiją internetu, o pirmąjį užsiėmimą galite surengti jau rytoj. Tereikia pasirinkti iš sertifikuotų terapeutų.

Raskite terapeutą

Rekomenduojame tris idealius terapeutus

Remdamiesi 19 klausimų, iš daugiau nei 100 terapeutų surasime geriausiai jūsų poreikius ir problemas atitinkančius terapeutus.

Remdamiesi dalykais, apie kuriuos norite kalbėtis
Pagal tai, kaip skubiai jums reikia terapijos
Pagal jums tinkantį terapijos tipą