Gali skambėti keistai, kai psichoterapija gydomas aukštas kraujospūdis ar šlapimo takų uždegimas. Tačiau jei į kūno simptomus pažvelgsime kaip į kalbą, kuria su mumis bendraujama, galėsime pradėti suprasti, ką iš tikrųjų mūsų kūnas nori mums pasakyti. Psichoterapija yra priemonė, suteikianti mums drąsos įsiklausyti į savo kūną.

Kas yra psichosomatika?

Psichosomatika - tai sritis, kuri atskleidžia mūsų psichikos ir kūno ryšius. Kartu psichiką galime įsivaizduoti kaip didžiulę erdvę, apimančią viską, apie ką galvojame ar ką išgyvename, mūsų patirtį. Visa tai mumyse saugoma, net jei apie tai negalvojame ar net neprisimename. Be to, jei tokie išgyvenimai kelia grėsmę (jie gali sukelti didžiulį stresą mūsų kūnui), mūsų noras išlaikyti harmoniją gali slopinti šiuos išgyvenimus. Tuo metu kūnas suaktyvėja ir reaguoja tuo stipriau, kuo labiau mes priešinamės jo natūraliam polinkiui.

Kokios yra dažniausios psichosomatinės ligos?

Galbūt susirgote pačiu netinkamiausiu metu. Užtenka tik nereikšmingo viruso, kad savaitei nutrūktų mūsų darbo rutina. Psichosomatikos kalba tariant, mes pabėgome nuo nepakeliamo spaudimo, kurį patys sau uždėjome arba leidome, kad mums uždėtų. Kaip ir kiti organai bei organų sistemos, imuninė sistema veikia veikiama mūsų emocijų. Pavyzdžiui, stresas lemia jos susilpnėjimą. Kartais tam tikrą vaidmenį gali atlikti ir mūsų mintys. Tai priklauso ir nuo to, kaip interpretuojame sudėtingas situacijas. Kaip kalbamės su savimi, kaip interpretuojame tai, kas vyksta aplink mus. Tai gali sumažinti arba sustiprinti stresą.

Psichosomatinių ligų priežastis dažnai būna vidinis konfliktas. Tai yra rezultatas to, ko trokštame, ir to, ko iš savęs tikimės (kokie turėtume būti). Pirmiau pateiktame pavyzdyje tai gali būti noras vėl būti vaiku ir kurį laiką nieko neveikti, kuris prieštarauja baimei, kas bus, jei nesusitvarkysiu. Apskritai daugumą psichosomatinių problemų sukelia įvairių sunkumų, kurie kartu sukelia mums ilgalaikę psichologinę įtampą, derinys.

Dažniausios psichosomatinių problemų priežastys yra šios:

 • poilsio ir miego trūkumas
 • santykių problemos
 • per didelis stresas darbe ar mokykloje
 • ilgalaikis nerimas ar depresija
 • kaltės jausmas

Kaip nustatyti, ar mano būklė yra psichosomatinė?

Galbūt jau daugelį metų kenčiate galvos skausmus. Kartais jūsų negalavimai paūmėja, kartais, atrodo, kad jie atslūgsta. Metams bėgant jums buvo atlikta daugybė tyrimų, kurių rezultatai visada buvo neigiami. Galbūt net abejojate savimi. Jūs turėtumėte būti visiškai sveikas. Tad iš kur tas nuolatinis skausmas?

Tipiški psichosomatinės ligos požymiai:

 • problema trunka ilgai (ji yra lėtinė) - simptomai gali sumažėti, bet vėl sustiprėti
 • specializuoti medicininiai tyrimai neduoda teigiamų rezultatų - jei gydytojas nėra tikras, kas sukelia jūsų problemą, gali būti kalta psichosomatika
   

Tačiau, kad būtų ne taip aišku, psichosomatinė liga gali pasireikšti ir visiškai priešingai. Pirmas aptiktas dalykas gali būti simptomas mums patiems jo sąmoningai nejaučiant. Toks pavyzdys gali būti vėžiu sergantis pacientas arba pora, susidūrusi su nevaisingumu.

Kokios yra dažniausios psichosomatinės ligos?

Kiekvienos ligos kilmė, vystymasis ir eiga skirtingu mastu susijusi su mūsų psichika. Kartu kiekviena liga daro grįžtamąjį poveikį mūsų gyvenimui visais jo lygmenimis (fiziniu, psichiniu, socialiniu ir dvasiniu). Pavyzdžiui, dažnai pasitaiko įvairių kūno dalių skausmas (migrena, galūnių, sąnarių, sąnarių skausmas, skausmingi judesiai, dantų skausmas ir t. t.). Prie lėtinių psichosomatinių ligų priskiriama astma, reumatoidinis artritas, atopinė egzema, alergija ar Krono liga. Taip pat pažeidžiamos atskiros organų sistemos (širdies ligos, virškinamojo trakto ligos arba psichosomatinės seksualinės problemos). Tai, kuriai kūno daliai pasireiškia simptomas, gali būti susiję ne tik su jos funkcija, bet ir su simboliniu panašumu, kuris gali būti susijęs su konkrečiu prisiminimu ar ankstesne patirtimi.

Skausmas ir psichosomatika

Psichologinės problemos - psichologinis stresas, įtampa ar nerimas - gali sukelti įvairių rūšių skausmą, ypač ilgalaikį. Šias skausmo priežastis vadiname psichosomatinėmis ir jos pasireiškia visame mūsų kūne. Kai kurias iš jų išvardijome:

Nugaros problemos

Nugaros skausmą lemia ne tik fizinės, bet ir psichologinės priežastys. Nugaros skausmai gali būti vidinės įtampos ar streso rezultatas.

Nugara dažnai yra mūsų jausmų, emocijų ir būsenų, sukėlusių mums skausmą, sąvartynas.

Odos problemos

Odos problemas paprastai sukelia padidėjęs stresas, tačiau prie jų gali prisidėti ir nepasitikėjimas savimi. Šis psichosomatinės ligos atvejis gali pasireikšti ir kūdikiui, kuriam, nutraukus žindymą, gali išsivystyti egzema.

Atopinė egzema gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant ilgalaikius psichologinius sunkumus. Dažnai egzema pasireiškia vaikams.

Kiti odos psichosomatiniai nusiskundimai:

 • aknė
 • atopinė egzema
 • egzema aplink akis
 • psoriazė
 • opaligė

Kvėpavimo sunkumai

Psichosomatinės kilmės kvėpavimo sunkumai gali būti ženklas, kad kažkas mūsų gyvenime mus dusina. Tai gali būti nesveiki santykiai, nemėgstamas darbas arba kažkas, ko jau seniai bijome.

Psichosomatinės kilmės kvėpavimo problemos:

 • astma ir astmos priepuoliai
 • kosulys
 • bronchitas
 • spaudimas krūtinėje

Virškinimo sutrikimai


Nemažai virškinimo sutrikimų taip pat gali būti susiję su psichikos diskomfortu. Šių problemų gali kilti dėl to, kad pirmenybę teikiame kitų poreikiams, o ne savo, stengiamės patenkinti kitų reikalavimus, bijome prisistatyti ar kalbėti prieš minią ir apskritai esame nervingi.

Psichosomatinės virškinimo problemos gali būti šios:

 • rėmuo
 • vidurių pūtimas
 • vidurių užkietėjimas arba viduriavimas
 • skrandžio neurozė
 • skrandžio ar tulžies pūslės skausmas
 • Krono liga

Žemo kraujospūdžio problemos

Psichikos ligos gali turėti įtakos jūsų širdies ritmui, kraujospūdžiui ir įvairiems su kraujotaka susijusiems fiziniams simptomams.

Daugelis žmonių stresą sieja su aukštu kraujospūdžiu, tačiau jis gali sukelti ir žemą kraujospūdį.

Hiperventiliacija (padažnėjęs kvėpavimas) yra viena iš kelių sąsajų tarp psichologinio streso (pvz., nerimo) ir žemo kraujospūdžio
svarbu daugiau dėmesio skirti psichologinėms problemoms - kai kurie žmonės susiduria tik su žemu kraujospūdžiu ir šio ryšio nepastebi
žinoma, taip pat būtina retkarčiais matuoti kraujospūdį

Krūtinės skausmas

Fiziniai psichologinių problemų simptomai kiekvienam žmogui yra skirtingi, o krūtinės skausmas gali būti vienas iš jų.

Kiekvienas žmogus krūtinės skausmą ar spaudimą jaučia skirtingu laipsniu ir skirtingu dažnumu. Apskritai juos galime apibendrinti taip:

 • aštrus, šaudantis skausmas
 • nuolatinis krūtinės skausmas
 • neįprastas raumenų trūkčiojimas ar mėšlungis krūtinėje
 • deginimas, tirpimas arba bukas skausmas
 • duriantis spaudimas
 • įtampa ar spaudimas krūtinėje

Rėmuo


Tyrimų duomenimis, iki 10-20 % Vakarų pasaulio gyventojų kenčia nuo ligos, vadinamos gastroezofaginio refliukso liga. Ne kiekvienas refliuksas turi būti laikomas liga, tačiau kai jis pasireiškia ilgą laiką, ši liga yra nemalonus palydovas, papildomai pažeidžiantis stemplės gleivinę.

Psichologinės problemos (pvz., stresas ar nerimas) gali sustiprinti arba sukelti rėmenį. Tai susiję su įvairiomis priežastimis:

 • nerimas gali sumažinti spaudimą apatiniame stemplės sfinkteryje, kuris laiko skrandį uždarytą ir neleidžia rūgščiai patekti į stemplę
 • reakcijos į stresą ir nerimas gali sukelti ilgalaikę raumenų įtampą - tai gali paveikti aplink skrandį esančius raumenis, padidinti spaudimą į organą ir išstumti rūgštį į viršų
 • didelis nerimas gali padidinti skrandžio rūgšties gamybą
   

Peršalimas arba virusinė liga

Apie tai, kad organizmas yra pavargęs ir jam reikia poilsio, mums gali pranešti staigus peršalimas ar virusinė liga. Tai pagalbos šauksmas, kad reikia kuriam laikui sulėtinti tempą ir pagalvoti ir apie save bei savo sveikatą.

Nuovargis mums gali signalizuoti psichosomatiniu būdu:

 • peršalimas
 • kosulys
 • gerklės skausmas

Kaip psichoterapija gali padėti gydant psichosomatines ligas?

Psichoterapija padeda susieti kliento gyvenimo istoriją su jo fizine būtybe. Jei jūsų gyvenime įsivyrauja emocinės traumos ir jaučiate, kad santykiuose su kitais žmonėmis turite būti nuolat budrūs, jūsų kūnas pasinaudos tuo kaip galimybe kaupti riebalus ir sukurti apsauginį šarvą, kuris sudaro saugų atstumą tarp jūsų ir aplinkos. Tuomet ryšių ieškojimas per gyvenimo istoriją atveria tinkamas galimybes pokyčiams. Šiuo atveju klientas tikriausiai spręstų santykių formulių ir savivertės klausimus. Kliento santykiai atsispindi ir jo santykiuose su terapeutu, viena iš terapeuto užduočių - padėti klientui į juos pažvelgti. Kitos psichoterapijos priemonės apima į kūną orientuotas technikas, tokias kaip autogeninis mokymas, kūno suvokimo terapija ar fokusavimas. Internetinė psichoterapija suteikia panašias galimybes dirbti su psichosomatinėmis ligomis.

Tikra kliento istorija ir kaip terapija jam padėjo:

“Tai prasidėjo nuo mano nugaros problemų. Gydytojai daugelį metų mane vedžiojo po įvairias įstaigas, niekas nesugebėjo rasti mano nuolatinių skausmų priežasties. Gydytojas rekomendavo man išbandyti psichologą. Gyniausi, kad nesu pamišęs, bet neturėjau kito pasirinkimo. Terapijos metu supratau, kad daug sau uždedu ir tai atsispindi nugaros problemose. Kai atsiranda skausmas, jau žinau, kad turėčiau sulėtinti tempą. Terapeutas man parodė atsipalaidavimo technikas, kurias galiu naudoti norėdamas išlieti stresą ir išvengti skausmo.”

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna