Socialinė fobija ir nerimas – kaip su jais kovoti?

Socialinė fobija ir nerimas – kaip su jais kovoti?


Dalytis straipsniu

Būti intravertu ir mėgautis vienatve yra visiškai gerai. Tačiau jei sąmoningai vengiate žmonių, nes bendravimas su jais jums kelia nerimą, tai gali būti socialinė fobija (dar vadinama socialiniu nerimu). Neleiskite, kad žmonių fobija jus suvaržytų ir atribotų nuo socialinio gyvenimo. Žmonių kontaktai yra svarbūs mūsų psichinei sveikatai, todėl ir jūs galite mėgautis žmonių buvimu. Apžvelgiame, kaip sužinoti, ar socialinė fobija tikrai jus kamuoja, ir kaip jos atsikratyti.

Baimė, kuri izoliuoja

Net 13 % mūsų kenčia nuo tam tikros socialinės fobijos. Tačiau į šį skaičių įeina tik tie, kurie kreipėsi pagalbos ir kuriems galėjo būti nustatyta diagnozė. Jūs tikrai nesate vieni ir galbūt aplinkiniai slepia panašius nemalonius jausmus.

Socialinės fobijos požymis – baimė bet kokios veiklos, kurioje kas nors gali jus stebėti ar kritiškai vertinti. Baimė, kad nesugebėsite to padaryti, kad atrodysite kvailai, kad aplinkiniai pastebės jūsų nesaugumo jausmą ir jus teis, juoksis iš jūsų ar šmeiš. Bet koks bendravimas su kitais žmonėmis (ypač nepažįstamaisiais) sukelia jums stresą. Nežinote, kaip elgtis, ką sakyti. Jaučiate, kad viskas, ką darote, yra neteisinga. Todėl mieliau vengiate žmonių, nors ir jaučiatės vienišas.

Tačiau tai visai nelengva, nes vis tiek reikia eiti į darbą, apsipirkti, rūpintis reikalais. Tikriausiai net nenorite atsisakyti artimųjų kvietimų, tačiau mintis apie vasaros kepsninę ar gimtadienio vakarėlį su būriu žmonių kelia nerimą. Visų susibūrimų vasaros laikotarpis jums kelia stresą, o ne džiaugsmą.

Sergant sunkia socialine fobija, net įprasta veikla, pvz:

 • susitikimai su pažįstamais žmonėmis
 • susitikimas su naujais žmonėmis
 • vieši pasirodymai
 • skambučiai telefonu
 • reikalų tvarkymas (biure, pas gydytoją ir pan.)
 • apsipirkimas
 • valgymas viešoje vietoje
 • naudojimasis viešuoju tualetu
 • bet koks darbas komandoje ir pan.

Socialni_fobie_mensi_velikost.png

Socialinės fobijos simptomai

Ar iš tiesų jus kamuoja socialinė fobija, o gal tai labiau scenos baimė ir jūsų introvertiška prigimtis? Tai pagrindiniai požymiai, pagal kuriuos galite ją atpažinti.

Psichologiniu lygmeniu socialinė fobija pasireiškia:

 • baimė ir nerimas
 • gėda ir bejėgiškumo jausmas.
 • labai neigiamos savęs vertinimo mintys

Tačiau jį taip pat lydi fiziniai požymiai:

 • prakaitavimas
 • drebėjimas
 • įtempta gerklė
 • raudonis
 • galvos svaigimas
 • širdies plakimas
 • raumenų įtampa
 • pykinimas ir vėmimas
 • dusulys ir apsunkintas kvėpavimas

Pagrindinis skirtumas, palyginti su kitomis diagnozėmis, yra tas, kad jums reikia socialinių kontaktų. Tačiau jis jums sukelia tiek daug streso, kad jums lengviau jo išvengti.

Kodėl turiu socialinę fobiją – priežastys

Socialinės fobijos priežastys nėra aiškiai apibrėžtos. Polinkis į padidėjusią įtampą ir nerimą gali būti įgimtas. Taip pat didesnis pažeidžiamumas. Tikriausiai tam tikrus požymius patyrėte jau paauglystėje.

Ekspertai teigia, kad patyčios, išstūmimas iš grupės vaikystėje, griežtas auklėjimas, problemos šeimoje, seksualinė prievarta ir įvairios traumos gali turėti įtakos socialinės fobijos išsivystymui. Jai padeda ir apskritai žema savivertė.

člověk nervózně telefonuje

Kaip atsikratyti socialinės fobijos

Galbūt iki šiol gyvenote su socialine fobija ir manėte, kad tai tik stipri scenos baimė. Arba ji jus tikrai vargino, bet negalėjote susidurti su savo baime.

Svarbiausia, kad esate čia ir nusprendėte siekti savo psichinės gerovės. Nesprendžiama socialinė fobija gali sukelti dar rimtesnių problemų, tokių kaip depresija ar priklausomybė. Izoliacija nuo aplinkos niekada nėra išeitis. Ilgalaikio Harvardo universiteto tyrimo duomenimis, draugystė netgi yra pagrindinis veiksnys, padedantis jaustis laimingam. Puiki žinia ta, kad socialinės fobijos galite net visiškai atsikratyti, jei elgsitės teisingai.

Idealus sprendimas yra terapija

Be specialisto pagalbos įveikti socialinę fobiją visai nelengva. Todėl idealu, jei šiame kelyje jums padeda terapeutas. Jis padės jums apdoroti nerimą keliančias mintis ir palaipsniui pradėti lengviau valdyti socialines sąveikas ir santykius.

Socialinei fobijai gydyti idealiai tinka kognityvinės elgesio terapijos metodas, kai vadovaujami terapeuto palaipsniui susidursite su dirbtinėmis ir realiomis socialinėmis situacijomis, kartu jas spręsite ir mokysitės, kaip su jomis elgtis. Pamažu, savo tempu.

paní na online terapii

Reikės susidurti su baime ir ją apdoroti. Tačiau, padedami eksperto, tikrai sugebėsite tai padaryti, o išsilaisvinimas iš kančių rato tikrai bus to vertas.

„Hedepy“ siūlome terapiją internetu, tereikia prisijungti iš namų. Žinome, kad kalbėtis su nepažįstamu žmogumi yra baisu. Todėl dėl išsamių profilių su vaizdo įrašais pirmiausia galite bent šiek tiek susipažinti su mūsų terapeutais. Visi jie yra patikrinti ekspertai, kurie niekada jūsų nesmerks. Tai jų pasirinktas darbas – padėti tokiems žmonėms kaip jūs.

Išsirinkti tinkamą terapeutą jums palengvinsime trumpu testu, kuriuo remdamiesi rekomenduosime tris tinkamiausius.

Psichotropiniai vaistai taip pat yra kraštutinė priemonė

Jei socialinis nerimas taip vargina, kad riboja jūsų kasdienį gyvenimą – dėl jo negalite dirbti, keliauti viešuoju transportu, apsipirkti ir pan. – Jūsų gydytojas (psichiatras) taip pat gali skirti vaistų, dažniausiai antidepresantų.

Tačiau jei jaučiatės galįs kovoti su socialiniu nerimu be vaistų, rekomenduojame pradėti nuo terapijos. Skaitykite, kaip vyksta pirmasis terapijos seansas.

Socialiniai kontaktai yra labai svarbūs mūsų psichinei sveikatai, neatidėliokite pirmojo žingsnio ir leiskite sau vėl ramiai kvėpuoti. Palengvėjimas gali ateiti jau po pirmosios terapijos.

Galvojate apie terapiją?

Tikrai verta pabandyti
Kad terapija būtų veiksminga, padėsime jums rasti geriausią terapeutą.
Atlikdami trumpą testą galime padėti surasti žmogų, kuris jus išklausys per 5 minutes
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Mes kruopščiai renkamės savo terapeutus
Prieš prisijungdami prie mūsų bendruomenės terapeutai praeina ilgą atrankos procesą, turi patvirtintą išsilavinimą ir mokymą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Padėsime jums rasti geriausią terapeutą
Atlikę trumpą testą parodysime jums tris tinkamiausius terapeutus pagal jūsų reikalavimus.
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Terapiją papildysime vaizdo pamokomis
Prenumeratoriams siūlome 60 internetinių psichinės sveikatos vaizdo pamokų, kurias galite žiūrėti bet kuriuo metu
Pradėti testą
Hedepy
Prenumeruoti "Hedepy" naujienlaiškį
Patarimai, nuolaidos, naujienos
Užsiprenumeruodami sutinkate su mūsų asmens duomenų tvarkymo principais
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna